Vyhledávač CZ Facebook EN

ZÁCLONY A ZÁVĚSY – OD ČEHO SE ODVÍJÍ JEJICH CENA?

Naše prodavačky se občas setkávají s tím, že se zákazníkovi zdá cena za metr dekorační látky přiměřená a vyhovující. Zákazník popíše, že si na své okno z této látky představuje krásně bohatě nařasené záclony či závěsy, které by měly zakrývat celou okenní stěnu o velikosti dejme tomu 4,5 × 2,5 metru. Prodavačka spočítá spotřebu látky, sdělí zákazníkovi výslednou cenu – načež ten, i když se mu původně cena za metr látky zdála dobrá, prohlásí, že „tolik peněz by za záclonyzávěsy nikdy neutratil“. Zdá se Vám to legrační? Pokud ano, pak nejste sami. :-)

Jak je to tedy s cenami záclonzávěsů? Proč jsou některé tak drahé a jiné levné?

Pořízení krásných záclon, závěsů, římských rolet a dalších stínících prvků rozhodně není lacinou záležitostí. Tedy, laciné záclony a závěsy se koupit dají, musíte se ale pro ně vydat nejspíš někam na tržnici nebo do jakéhosi hypermarketu, kde sice umějí prodávat hotové závěsy třeba i za nějakých 250 korun, ovšem o jejich kvalitě, netobože kráse či originalitě, by se dalo zeširoka polemizovat – a o eleganci či luxusu pak v tomto případě nemůže být ani řeč. U nás takovéto laciné zboží nehledejte. Přesto ale i zde můžete nakoupit za výbornou cenu – nikdy však žádné braky!

ZÁCLONY – PROČ TOLIK STOJÍ?

Ceny kvalitních záclon se běžně pohybují řádově od 250 do 3000 korun za běžný metr, přičemž výška záclony většinou bývá 260 nebo 300 centimetrů.

Voály bývají nejlevnější

Mezi záclonami se dají nejlevněji pořídit voály. Ty však samy o sobě většinou příliš velkou parádu nenadělají. Voály je vhodné využívat spíše jako doplněk ke vzorovaným nebo i jednobarevným závěsům.

Díky svému příznivému poměru „kvalita : cena“ voály často nacházejí využití i v různých hotelích a větších prostorách, kde je spotřeba materiálu na záclony větší. Toto všechno ovšem platí jen obecně, neboť i voály mohou být vyrobeny ve velice dobré kvalitě a mohou vypadat velmi, velmi hezky.

Kvalita voálů se odvíjí od způsobu jejich zpracování i od materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Kvalita se samozřejmě odráží i v ceně těchto záclon. Můžeme se tak tedy setkat s obyčejnými, mnohdy potištěnými voály, které stojí kolem 250 korun za běžný metr, ale i s velice jemně tkanými voály za cenu kolem 600 nebo i 2000 korun za běžný metr. Zejména záclony italské výroby bývají tkané z neobyčejně jemných vláken. Než se taková záclona utká, trvá to samozřejmě déle a náročnější je i celý výrobní proces. Proto je pak taková záclona také dražší.

Recyklované, nebo nové záclony?

Kvalitu záclony ovlivňuje i kvalita samotného vlákna, z něhož je záclona utkána. Většinou se jedná o polyester. Není však polyester jako polyester! Záleží především na tom, jestli se jedná o zcela nový – základní materiál, který vznikl přímo k tomu, aby se z něj utkaly záclony, nebo jestli jde o materiál recyklovaný. Nutno podotknout, že na světě je jen několik málo firem, které záclony vyrábějí z nového základního materiálu. V drtivé většině případů se záclony vyrábějí z recyklovaných materiálů. Doména této výroby je hlavně v Číně. Recyklace umělých vláken je jistě levnější a ekologičtější než výroba úplně nových vláken. U záclon však s sebou takovýto výrobní postup přináší i různé potíže. Tím, že vlákna nejsou vyrobena přesně a speciálně jen pro záclony, se může lehce stát (a stává se), že pak hotová látka nemá předpokládané parametry. Po vyprání se může například zkrátit, srazit či naopak vytáhnout, výsledek lze jen velmi těžko odhadovat. To, z jakých vláken je záclona utkána, na první pohled není možné rozeznat, v ceně záclony (ať už voálu, organzy, nebo jiné záclony) se však tato skutečnost rozhodně projeví.

Organza je jemnější…

Záclony z organzy se řadí k luxusnějším materiálům. Organza je tkána velmi hustě z jemných vláken, přičemž látka zůstává průhledná a jemná. Obecně bývají vlákna na výrobu organzy ještě daleko jemnější, než vlákna na voály. Cena záclon z organzy se obvykle řádově pohybuje v rozmezí mezi 300 a 3000 korun za běžný metr. Pro záclony z organzy platí v podstatě totéž, co pro voály: kvalitu, potažmo cenu záclony opět ovlivňuje to, z čeho je tato záclona vyrobena – jak tenká a jak kvalitní vlákna byla pro její výrobu použita.

Luxusní vyšívané záclony

Samostatnou kapitolou jsou pak vyšívané záclony. Jejich výrobní postup je mnohem delší, složitější a náročnější, a proto jsou také přiměřeně dražší. V současné době se už dají objevit výšivky nejrůznějšího druhu – od tradičních přírodních a květinových vzorů až po geometrické a abstraktní vzory. Také v barevnosti výšivek se často odráží móda a módní trendy. Výběr vyšívaných záclon je tedy nyní mnohem bohatší, než býval v minulosti. Jedno však mají vyšívané záclony společné – vždy působí velmi luxusně.

ZÁCLONY, ZÁVĚSY A PANÍ MÓDA

I cenu záclon a závěsů ovlivňuje móda

Cenu ovlivňuje móda a nové trendy – a to nejen u oblečení, ale i u záclonzávěsů. Nechceme se řadit k těm, kdo za každou cenu prodávají co nejlacinější zboží na úkor jeho kvality a krásy. Naopak nám velice záleží na tom, abyste u nás vedle „běžného“ zboží našli i nejnovější módní trendy a nejlepší světové „vychytávky“. Jezdíme proto na veletrhy po celé Evropě, odkud čerpáme množství inspirace a spolupracujeme také s nejlepšími tvůrci, designéry a výrobci z Evropy i celého světa. Někteří z nich vyrábějí zboží přímo pro nás, podle našich požadavků.

záclonzávěsů ovšem platí v podstatě totéž, jako když si pořídíte šaty od světového návrháře: Nejnovější vzory samozřejmě bývají nejdražší, protože jsou nové, módní, trendové a žádané. Později však cena takovýchto materiálů postupně klesá – a pokud tyto vzory nejsou rychle vyprodány, Vy pak tyto záclony a závěsy můžete dostat i za příznivější ceny.

Jak je to u záclon a závěsů s trendy?

Módní trendy se v záclonách střídají téměř stejně rychle, jako v módě pro oblékání. Naši nabídku záclonzávěsů obnovujeme zhruba dvakrát až třikrát do roka, kdy přivážíme ze světa nejnovější módní trendy. Materiály, které byly módní například před dvěma či třemi lety, pak už pochopitelně prodáváme za nižší ceny. V naší nabídce tak proto najdete i relativně velký výběr velice kvalitních a krásných záclonzávěsů se slevou. Důvodem slevy však není žádný kaz nebo nižší kvalita látek, ale to, že zkrátka pozbývají na aktuálnosti. Nabídka takovýchto látek se neustále mění, proto je nejlepší se přijít podívat přímo do naší firemní prodejny na Zámeckém náměstí 44 ve Frýdku-Místku, kde Vám naše prodavačky ochotně a rády poradí a vše ukáží.

ZÁCLONY PO INTERNETU ZA DOBROU CENU? POZOR NA TO!

Při nákupu záclonzávěsů v nejrůznějších internetových obchodech buďte opatrní! Často se totiž stává, že na fotografiích na internetu záclona či závěs vypadají velice hezky, ale když potom tyto záclony a závěsy vezmete do ruky, zjistíte, že jejich kvalita vašim představám vůbec neodpovídá. Může Vám potom být líto, že jste sice na jedné straně ušetřili pár korun za dražší záclonu, ale vaše nové, byť i lacinější záclony Vám nepřinášejí očekávanou radost – takže to vyjde téměř nastejno, jako byste své peníze vyhodili.

Ideální proto je, když se na internetu necháte inspirovat, a pro záclony a závěsy si pak raději přijdete osobně do prodejny – případně když se při jejich výběru poradíte s designérem, který vzorky záclonzávěsů přiveze rovnou k Vám domů.

Více informací k návštěvě designéra najdete zde: http://www.petros-interier.cz/…signera.html

Trochu jinou kategorií je výběr garnýží na internetu – ten je o něco jednodušší. U garnýží totiž existuje podstatně méně vzorů a barev, které se navíc dají celkem přesně specifikovat. Možnost omylu je tedy nižší. I tady je však dobré být opatrný, zvláště je třeba si všímat kvality zboží a spolehlivosti dodavatele.

Garnýže s prověřenou kvalitou si po internetu můžete pořídit i v našem e-shopu. Najdete ho pod záložkou e-shop, nebo pod tímto odkazem: http://www.garnyzezaclonyrolety.cz/

ZÁVĚSY – JAK ŠIROKÉ A ZA KOLIK?

Závěsy a jejich šíře

Závěsy se standardně vyrábějí v šíři 140 centimetrů. My však mnohem raději používáme závěsy ve dvojnásobné šíři – tedy 280 až 300 centimetrů. Využít dvojnásobnou šíři látky je vhodné zejména u zatahovacích závěsů, které díky dostatečné šíři látky nemusíme sešívat z jednotlivých pruhů. (Třebaže máme velmi kvalitní a zručné švadlenky, sešití závěsů je vždy aspoň trochu vidět.) U římských rolet a wave systému je pak dostatečná šíře látky téměř nutností.

Cenové rozpětí pro závěsy

Ceny látek na závěsy, které nabízíme, se nejčastěji pohybují v rozmezí mezi 400 až 600 korunami za běžný metr pro šíři 140 cm, nebo v cenovém rozmezí 800 až 1200 korun za běžný metr pro dvojitou šíři 280 či 300 centimetrů. V této cenové relaci si u nás můžete vybrat ze stovek dezénů v tisících barevných kombinacích. V této cenové kategorii najdete většinou jednobarevné závěsy, nebo také vzorované závěsy s potiskem.

Kromě toho však máme i mnoho dražších materiálů v cenové kategorii zhruba od 800 do 1200 korun za běžný metr látky ve 140centimetrové šíři. V této cenové kategorii jsou většinou k dostání vyšívané závěsy, nebo dvojitě tkané závěsy, které vytvářejí plastický vzor. Celkově se jedná o luxusnější verze dekoračních látek.

Zcela výjimečné jsou potom záclony a závěsy od špičkových světových módních návrhářů a leaderů světové módy. V jejich dílnách vznikají překrásné látky a vzory, které určují budoucí světové módní trendy. Oblékat okna do takovýchto látek je velmi prestižní záležitostí. Je to luxus, jaký si obvykle dopřávají jen skuteční znalci a fajnšmekři, kteří umějí ocenit krásu, luxus, kvalitu a osobní přístup. Cenový rozptyl je u těchto látek dosti široký, přičemž nejdražší materiály dosahují ceny až kolem 8000 korun za běžný metr. U nás tyto materiály najdete v sekci Haute couture – značkové kolekce.

Hedvábí: samostatná kategorie

Samostatnou kategorií velmi exkluzivních materiálů na závěsy jsou závěsy z pravého hedvábí. Dá se říct, že tyto materiály jsou mezi látkami totéž, co Ferrari mezi auty. Ceny hedvábí na závěsy se pohybují řádově mezi 800 až 3000 korunami za běžný metr látky ve 140centimetrové šíři.
Hedvábné závěsy jsou mezi materiály pomyslnou špičkou. Pokud ovšem netrváte na přírodním materiálu, v naší nabídce najdete i celou řadu závěsů vyrobených z levnějších polyesterových vláken, které ale hedvábné závěsy napodobují tak dokonale, že je rozdíl pouhým okem téměř nerozeznatelný.