Vyhledávač CZ Facebook EN

ZÁCLONY A ZÁVĚSY – ZA CO PLATÍTE ŠVADLENÁM?

Záclony a závěsy – za co platíte švadlenám?

Poslední dobou se setkáváme s tím, že se některé firmy snaží nalákat zákazníky na různé dlouhodobější nabídky šití záclon a závěsů zdarma. Taková nabídka se na první pohled může zdát lákavá. Je však třeba si uvědomit, že s šitím je to podobné, jako se vším ostatním: co je laciné nebo zadarmo, to na 99,9 % nebude příliš kvalitní.

Copak Vy byste chodili do práce zadarmo, bez nároku na mzdu? A když už, byli byste motivováni ke kvalitnímu výkonu? Jen tak pro radost ostatním zřejmě ani nebudete investovat do kvalitního vybavení, které by Vám umožnilo konkurenceschopný výsledek Vaší práce. A nikdo jiný také ne.

Buďte tedy na podobné nabídky šití zdarma velmi opatrní! Vždyť do nákupu nových záclon a závěsů investujete nemalé prostředky. Ušitím pak můžete celkový dojem z nových dekorací buď skvěle podtrhnout – nebo také úplně pohřbít!

Na vlastní oči jsme nejednou viděli výsledek takovýchto „výhodných nabídek“: S výrobními kazy na látkách si nikdo příliš hlavu nelámal – ty zůstaly, kde byly a na nových závěsech se pak vyjímaly třeba přímo uprostřed okna. Výšky záclon ani zdaleka neseděly, jak měly a k ideální výšce těsně nad podlahou se nepřiblížily ani vzdáleně. Přesnost chyběla také v oblasti garnýže. Ozdobná řasící páska byla na látce našita tak, jak to švadleně zrovna vyšlo – takže vzor a řasení spolu působily jako hodně rozladěný orchestr. A tak by se dalo pokračovat dále.

Ušití záclony a závěsu, to už dávno není pouhé olemování rovného pruhu látky. Kvalitní šití záclon a závěsů se naopak právem řadí k těm nejtěžším krejčovským disciplínám. (Však od nás také mnoho švadlen odešlo, protože tuto práci jednoduše nezvládlo – třebaže jim například šití oděvů nečinilo žádné větší potíže.)

Co tedy ušití záclon a závěsů obnáší? A za co vlastně švadlenám platíte?

1. Prvotní kontrola látky.

Celý proces začíná důslednou kontrolou látky. Důvod je důležitý: jakmile totiž záclony a závěsy pověsíte na okno proti světlu, všechny kazy se rázem „zviditelní“.

Poslední dobou vzniká obecně stále větší tlak na cenu na úkor kvality. Výsledkem toho je, že i u dobrých dodavatelů stále častěji narážíme na nešvar kazových látek. Už jsme museli zrušit spolupráci s mnoha firmami, které nám tvrdily, že malé kazy na látkách jsou úplně normální a že kromě nás prý si na ně nikdo jiný nestěžoval. My si však ceníme dobého jména a rozhodně nechceme, aby se různé nopky, flíčky, dírky a jiné chybky dostaly až na okno k zákazníkovi.

Proto také na prvotní kontrolu látek klademe velký důraz. V přiměřené míře se samozřejmě nějaký ten drobný kaz vyskytne téměř v každé roli látky. Když je ale kazů mnoho, pak nezbývá, než látku u dodavatele reklamovat.

Úkolem naší zkušené stříhačky je, aby rozvrhnula střih záclon a závěsů tak, aby se všem kazovým místům na látce vyhnula a aby se po ušití na zácloně či závěsu žádné defekty neobjevily.

2. Výroba střihu a nastříhání látky.

Stíhačka látku nastříhá na jednotlivé kusy podle individuálně vyrobeného střihu. Každé okno je jiné, proto se také pro každé okno vyrábí nový střih. Navíc má každá látka jiný vzor, který by měl být na záclonězávěsu přesně a rovnoměrně rozvržen. Řasení a vzor na látce spolu musejí souznít. Výroba takovýchto střihů je náročným procesem – a každá firma si své postupy bedlivě střeží a chrání.

3. Ušití obrysů záclon a závěsů.

Ušijí se boční švy a u závěsů také spodní lem. Záclony často mívají spodní olůvko, spodní lem se tedy šije jen u záclon bez olůvka. Boční švy závěsů se někdy šijí speciální technikou jako neviditelné, což vyžaduje značnou dávku profesní zručnosti.

4. Přežehlení a vyrovnání látky.

Švadleny celý polotovar přežehlí, aby látka získala svůj přirozený tvar a velikost.

5. Naměření výšky pomocí speciálního zvedacího zařízení.

Polotovar se upne na speciální zvedací zařízení, které látku zvedne do požadované výšky. Díky tomu, že celý kus visí zvednutý – tedy v přirozené poloze, jsme u něj schopni naměřit naprosto přesnou výšku.

Kdybychom nechali látku na záclony a závěsy před začištěním výšky pouze ležet na stole, hrozilo by, že se pak látka při pověšení na okno například protáhne. Je třeba si uvědomit, že jde často o velice jemné materiály, které mají k prověšení značnou tendenci.

Levné švadleny ovšem nákladné zvedací zařízení s největší pravděpodobností nemají k dispozici, musejí se tedy spoléhat na svůj odhad. Výsledek sice může náhodou „vyjít“, ale je to asi jako sázka do loterie.

6. Zažehlení výšky, našití řasící pásky, případně zhotovení skladů na speciálním stroji.

Naměřená výška se začistí, zažehlí a našije se řasící páska.

Jestliže jste si zvolili nařasení záclonzávěsů na háčky mikroflex – vlámské sklady, pak švadlena na látku nejdříve našije vyztužovací pásku. Potom rozpočítá vzdálenost mezi jednotlivými háčky. Švadlena přitom musí zohlednit i budoucí velikost skladů. Řasení musí rozpočítat tak, aby se po ušití například svislé proužky ve vzoru látky nacházely vždy uprostřed mezi jednotlivými sklady. (Raport vzoru na látce a typ řasení však musí být zohledněn už při stříhání záclonzávěsů.)

U vlámských skladů se poté všijí speciální háčky. Následně se švadlena přemístí ke speciálnímu stroji, na kterém naskládá a přešije dvojité či trojité vlámské sklady.

Zde je ke kvalitnímu výsledku potřebný další, poměrně drahý, speciální šicí stroj. Švadleny, které běžně šijí spíše oblečení než závěsy, takovýto stroj pravděpodobně mít nebudou.

7. Nařasení záclony či závěsu, nasazení háčků.

Proběhne nařasení záclony či závěsu a případně nasazení háčků.

8. Přežehlení.

Záclony a závěsy se opět přežehlí.

9. Závěrečná kontrola na zvedacím stroji.

Švadleny na zvedacím stroji překontrolují správnou výšku záclony či závěsu. Zároveň proběhne i závěrečná kontrola kvality.

10. Důkladné finální přežehlení.

Švadleny na závěr hotové záclony a závěsy důkladně přežehlí, aby byly perfektně připraveny k pověšení u zákazníka.