Vyhledávač CZ Facebook EN

PRANÍ ZÁCLONY

Záclony nevyžadují nijak zvlášť náročnou péči. Pro většinu záclon platí stejná nebo velice podobná pravidla. Především si musíme zapamatovat, že záclony pereme jen vlažné vodě o teplotě 30 stupňů – to je méně, než je teplota lidského těla, takže se nám voda na dotek bude jevit spíše jako chladná.

Ideální je záclony šetrně přeprat v ruce. Pokud ale záclony pereme v pračce, pak zvolíme ten nejšetrnější program, který se nabízí. Některé pračky mají programy pro jemné prádlo, jiné jsou vybaveny speciálními programy pro praní záclon.

Také je vhodné pro praní záclon použít prací síťky, do kterých ovšem záclony nevkládáme zmuchlané, nýbrž POSKLÁDANÉ. Předejdeme tím nepříjemnému pomačkání záclon.

Třebaže jsou záclony lehké, do pračky jich najednou vložíme jen malé množství. Do běžné pračky o velikosti bubnu na 4 – 5 kilogramů prádla dáváme záclony o rozměru 18 až 25 metrů čtverečních před nařasením, což zhruba představuje záclony pouze z jednoho okna.

ŽDÍMÁNÍ ZÁCLON

V žádném případě záclony nikdy neždímáme a neodstřeďujeme. I když…

„Náš hlavní výrobce a dodavatel záclon doporučuje záclony po vyprání, až na úplný závěr celého cyklu, těsně předtím, než je vytáhneme z pračky, nechat jen na chviličku odstředit na co nejnižší počet otáček – tedy 300 nebo 400 otáček. Odstředění by ale skutečně mělo trvat jen pár sekund, optimálně tak 10 nebo 15 sekund, jen aby voda ze záclon vytekla a po vytažení záclon z pračky neokapávala na zem. Vyžaduje to ruční spuštění odstřeďování a za několik sekund opět ruční vypnutí. Kdybychom záclony nechali odstřeďovat příliš dlouho, mohly by se příliš pomačkat i poškodit,“ vysvětlil designér Radomír Petroš.

Používat na záclony sušičku je nevhodné.

PRACÍ PROSTŘEDKY NA ZÁCLONY

Jestliže mají záclony jakékoliv barevné vzory, automaticky používáme kvalitní prací prostředek pro barevné prádlo. Pokud bychom je prali v pracím prášku pro bílé praní, vzor by mohl rychle vyblednout.

V případě, že doma máte starší čistě bílé záclony, podle osvědčených „babských rad“ můžete bílou barvu takových záclon osvěžit tím, že k praní přidáte prášek do pečiva. Pokud ale tento postup budete opakovat často, záclony se Vám dříve zničí.

ŽEHLENÍ ZÁCLON

Po vyprání byste měli záclony ještě za vlhka pověsit. Není to sice pravidlem, ale díky tomuto postupu pak většinou záclony vůbec nemusíte žehlit. Přinejmenším Vám tento postup žehlení ulehčí.

Co do údržby můžeme záclony rozdělit do tří kategorií. Nejjednodušší údržbu vyžadují polyesterové záclony s velkými oky. Bývají to většinou hladké záclony bez vzorů, nanejvýš sem tam s nějakou vetkanou nitkou (takzvané prší). Tyto záclony se nemusejí žehlit vůbec, bohužel ale dnes už nejsou příliš trendové. Tyto záclony se používají hlavně jako doplněk ke vzorovaným závěsům, někdy také do kanceláří.

O něco náročnější údržbu pak potřebují voálové záclony. Také tyto záclony většinou stačí po vyprání ještě za vlhka pověsit a žehlení pak už není nutné. Voálové záclony však přeci jen bývají o něco mačkavější, než síťované záclony. Výhodou voálů je, že si tyto záclony můžete vybrat ze skutečně široké nabídky moderních vzorů a barev.

Na údržbu nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější, nejluxusnější a momentálně také nejmódnější pak bývají záclonyorganzy. I tyto záclony někdy stačí za vlhka pověsit a žehlení pak už není bezpodmínečně nutné – záleží ale na konkrétní zácloně a také na náročnosti každé zákaznice. Mnoho záclon z organzy se však bohužel žehlit musí. I samotné žehlení je navíc u tohoto typu záclony trochu náročnější. K vyžehlení těchto záclon totiž většinou nestačí jen napařování v zavěšeném stavu, ale bývá potřebné vyvinout na záclony při žehlení i určitý tlak.

Pokud záclony žehlíme, pak vždy jen na nejnižší možnou teplotu!

JAK UDRŽOVAT CRASHOVANÉ ZÁCLONY

Samostatnou kapitolou jsou pak crashované záclony – tedy záclony s pomačkaným vzhledem už z výroby. Ty se žehlit nemusejí a mnohdy ani nesmějí, aby se crash neporušil. Potíž ale nastává v případě, že chcete použít záclony, které byly například uloženy v přehnutém či poskládaném stavu. Viditelné přehyby však rozhodně není vhodné žehlit ani napařovat. Crashování by se totiž pravděpodobně žehlením protáhlo a záclony, které původně měly přiměřenou délku, by pak mohly ležet na zemi.

Crashované záclony se málokdy srážejí (i když někdy srážlivě působí), naopak však mívají tendenci se natahovat. Z tohoto důvodu některé firmy zásadně šijí crashované záclony tak, aby ležely na podlaze už od samého počátku – potom už nějaký ten centimetr navíc nevadí. Velmi hodně však přitom záleží na kvalitě těchto záclon. Čím kvalitnější crash, tím méně mívá tendence se natahovat a prověšovat.

Pokud se tedy na crashovaných záclonách objeví přehyby, pak tyto záclony nežehlíme, ale buď je pověsíme tak, jak jsou, a počkáme, až se přehyby samy vyvěsí, nebo tyto záclony znovu navlhčíme a ještě vlhké je pověsíme (případně je můžeme po pověšení navlhčit pomocí rozprašovače a nechat volně vyvěsit a proschnout).

SEŠITÉ ZÁCLONY A ZÁVĚSY

Některé, zvláště zahraniční katalogy občas nabízejí záclony sešité dohromady se závěsem. Tyto výrobky sice, když jsou nové, vypadají krásně. Jakmile ale dojde na praní, nastane veliký problém. Téměř u všech závěsových látek totiž výrobce uvádí, že by se měly prát odděleně. Je to hlavně proto, aby se od závěsů jiné kusy – jakož i záclony – neobarvily. V některých případech by se navíc látky mohly i rozdílně srážet. Pokud si tedy pořídíte takovýto výrobek, nejlepším řešením je pak chemické čištění v čistírně. Vždy při tom dbejte pokynů výrobce.

SRÁŽLIVOST ZÁCLON

Srážení u záclon obvykle větší problémy nečiní. Opět ale záleží na přesném typu a zejména na kvalitě každé záclony. V duchu úsloví: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit laciné věci“ byste si měli, speciálně u nákupu záclonzávěsů, kvality bedlivě všímat – protože zatímco kvalitní výrobky většinou bývají bezproblémové, u laciných záclon musíte být připraveni téměř na vše. Základní rada tudíž zní: Pokud nechcete riskovat sražení nebo natažení záclon po vyprání, vybírejte si zásadně kvalitní výrobky u spolehlivých prodejců. Samozřejmostí pak je dodržování pokynů výrobce pro údržbu záclonzávěsů.

Designér Radomír Petroš k tomu říká: „Do naší prodejny občas přicházejí zákazníci, kteří původně chtěli ušetřit, a proto si někde na tržnici nebo ve velkém marketu koupili levné záclony. Když ale pak tyto záclony vyprali, zjistili, že se jim srazily až o 30 centimetrů! Skutečně nejde o žádné 3 centimetry, ale o několik desítek centimetrů. Abych byl přesný, tito zákazníci si často stěžují buď na to, že se jim záclony z tržnice srazily, nebo že se jim naopak vytáhly. V jednom případě šlo dokonce o natáhnutí až o půl metru! Takové záclony pochopitelně lidem asi moc radosti nepřinesly a řekl bych, že takovým nákupem ani neušetřili. Laciné záclony po prvním vyprání skončily v koši a zklamaní zákazníci si k nám pak raději přišli vybrat skutečně kvalitní záclony, u kterých podobná rizika nehrozí, a které jim dobře poslouží řadu let,“ popsal zkušenosti Radomír Petroš. „Záclony, které používáme, jsou téměř všechny nesrážlivé a tvarově stálé. Spolupracujeme jen s kvalitními a spolehlivými dodavateli, u kterých je silný předpoklad, že jejich výrobky budou nejen krásné, ale hlavně také kvalitní,“ ujistil. V malé míře se někdy minimální srážlivost může objevit u záclon, které jsou vyrobeny ze směsových materiálů, jako je například polyester s viskózou nebo polyester s příměsí lnu či bavlny. Takovýchto záclon je ale minimum a obvykle jde spíše o hybridy – něco mezi záclonamizávěsy. Kvalitní výrobci navíc na možnou srážlivost záclon a závěsů předem upozorňují a srážlivost látky uvádějí v procentech – zvlášť pro výšku a zvlášť pro šířku látky.