Vyhledávač CZ Facebook EN

Markýzy nejsou k zahození… Přivítejte jaro pod markýzou

Kdo by se netěšil na hřejivé slunečné dny korunované příjemným venkovním posezením s přáteli? Dny se rychle prodlužují, slunečních paprsků přibývá, a je tedy nejvyšší čas začít s jarními přípravami. Dobrým začátkem může být třeba pořízení nové markýzy na Vaši zahradu, balkón, terasu nebo restaurační zahrádku.

Markýzy jsme zákazníkům montovali už mnohokrát – ale to, jak je úžasné mít markýzu přímo u svého domu, jsem si plně uvědomil teprve poměrně nedávno. Bylo to během jednoho horkého slunečného dne, kdy jsme se s jedním zákazníkem posadili ke kávě pod jeho zbrusu novou markýzou. Bylo skutečně velice příjemné chvíli posedět na jeho terase plné květin v měkkém stínu markýzy. Ta příjemná letní pohoda a chládek uprostřed parného letního dne byla neobyčejně osvěžující,“ zavzpomínal designér Radomír Petroš. „Stejně tak příjemné je ale i posezení pod markýzou, když je venku pošmourno a mrholí,“ dodal s úsměvem.

MARKÝZA Vám i Vašim přátelům poskytne nesmírně příjemný prostor pro posezení.
MARKÝZA Vám i Vašim přátelům poskytne nesmírně příjemný prostor pro posezení.

Markýzy jsou velmi praktickým stínícím prvkem. Nemůžeme od nich sice příliš očekávat, že by interiér zútulňovaly stejně, jako to dokáží římské rolety, záclony a závěsy, nicméně o účelnosti markýz a jejich estetičnosti není pochyb.

KAZETOVÁ MARKÝZA na elektrický pohon je nejoblíbenějším typem markýz.
KAZETOVÁ MARKÝZA na elektrický pohon je nejoblíbenějším typem markýz.

Markýzy mají spoustu neocenitelných výhod. Jejich hlavním, zdaleka však ne jediným úkolem je ochrana před přímým slunečním zářením, a to nejen za oknem, ale i před ním. Oproti žaluziím tak poskytují možnost ponechat v létě okna otevřená a zároveň se nepřipravit o komfortní stín. Markýzy jsou v tomto směru nezastupitelné zejména tam, kde je třeba zastínit velké prosklené plochy, francouzská okna či odpočinková zákoutí.

VELKOU VÝHODOU markýz je to, že v létě poskytnou příjemný stín nejen za oknem uvnitř interiéru, ale i zvenčí před oknem.
VELKOU VÝHODOU markýz je to, že v létě poskytnou příjemný stín nejen za oknem uvnitř interiéru, ale i zvenčí před oknem.
PO ZATAŽENÍ jsou markýzy zcela nenápadné.
PO ZATAŽENÍ jsou markýzy zcela nenápadné.

Kromě příjemného stínu však markýzy dokáží ochránit i před vlhkým počasím. Na výrobu markýzy se dokonce může použít i speciální fólie z PVC, která nepromokne ani při silném dešti. U komerčního využití je možné markýzy také potisknout nápisem či logem a využít je zároveň jako reklamní poutač.

V SYCHRAVÉM POČASÍ markýzy ochrání před vlhkem. I když venku zrovna nepraží slunce, markýza dokáže pod svým křídlem vykouzlit útulnou atmosféru.
V SYCHRAVÉM POČASÍ markýzy ochrání před vlhkem. I když venku zrovna nepraží slunce, markýza dokáže pod svým křídlem vykouzlit útulnou atmosféru.

Markýzy můžete vybírat z obrovského množství druhů, typů a kvalit. Základní rozdělení markýz je na pevné, sklopné a výsuvné.

Pevné markýzy, u kterých je tkanina napnuta na pevnou nepohyblivou hliníkovou konstrukci, můžete vidět například nad vchody do hotelů a větších restaurací. Pevné markýzy se hodí využít i jako reklamní poutače nad výklady prodejen a provozoven, zvláště pak když se vhodně a nápaditě nasvětlí. Plátno je možné nahradit omyvatelnou, nepromokavou a potisknutelnou fólií z PVC. Tvar těchto markýz lze individuálně přizpůsobit místním podmínkám.

Sklopné markýzy jsou velmi praktické například k zastínění panelákových, ale i jiných balkónů. Úhel sklopení bývá podle typu markýzy od 0 do 180 stupňů. Konstrukce těchto markýz bývá lehčí, proto jsou vhodné i na menší okna.

Výsuvné markýzy jsou nejpoužívanější a nejoblíbenější pro svou variabilitu a široké možnosti využití. Pomocí výsuvných markýz můžete plynule měnit velikost zastíněné plochy. Běžně jimi lze zastínit plochu až o velikosti 20 × 5 metrů. Většina výsuvných markýz se montuje napevno na skelet budovy, existují ale i typy výsuvných markýz s vlastní nosnou konstrukcí, které se roztahují do tvaru písmene A. Ty je obvykle možné roztáhnout až do plochy 54 metrů čtverečních.

PRO ZASTÍNĚNÍ VĚTŠÍ PLOCHY se skvěle hodí výsuvné markýzy. Tam, kde je není možné namontovat, dají se použít i výsuvné markýzy s vlastní nosnou konstrukcí.
PRO ZASTÍNĚNÍ VĚTŠÍ PLOCHY se skvěle hodí výsuvné markýzy. Tam, kde je není možné namontovat, dají se použít i výsuvné markýzy s vlastní nosnou konstrukcí.
KDO BY NEML RÁD pohodové posezení na restaurační zahrádce? Hezká markýza poskytne tomuto prostoru příjemný stín i ochranu před vlhkem.
KDO BY NEML RÁD pohodové posezení na restaurační zahrádce? Hezká markýza poskytne tomuto prostoru příjemný stín i ochranu před vlhkem.
JEDNOBAREVNÉ MARKÝZY se dají potisknout a využít také jako reklamní plocha.
JEDNOBAREVNÉ MARKÝZY se dají potisknout a využít také jako reklamní plocha.

Pokud na markýzy není pamatováno už v projektu nové budovy, pak se markýzy obvykle montují buď na fasádu, nebo v některých případech do speciálních kazet v nadpraží oken. Nosné prvky markýz se kotví do zdi, do stropu nebo do podlahy, a to pomocí speciálních hmoždinek a šroubů. Různé druhy markýz mají také různé způsoby uchycení.

TATO MARKÝZA je uchycena do krovu.
TATO MARKÝZA je uchycena do krovu.
BARVY MARKÝZ se dají krásně sladit s barvou omítky - podobně, jako dokážeme uvnitř interiéru perfektně sladit barvu závěsů s ostatním zařízením. Látky na markýzy si u nás můžete vybrat ze 180 druhů.
BARVY MARKÝZ se dají krásně sladit s barvou omítky – podobně, jako dokážeme uvnitř interiéru perfektně sladit barvu závěsů s ostatním zařízením. Látky na markýzy si u nás můžete vybrat ze 180 druhů.
V NAŠÍ NABÍDCE LÁTEK na markýzy najdete jednobarevné i vzorované látky, pastelové i výraznější odstíny a impregnovaná plátna i fólie z PVC. Výběr je skutečně široký.
V NAŠÍ NABÍDCE LÁTEK na markýzy najdete jednobarevné i vzorované látky, pastelové i výraznější odstíny a impregnovaná plátna i fólie z PVC. Výběr je skutečně široký.

Markýzy jsou zkonstruovány tak, aby stabilně odolávaly drsným venkovním podmínkám. Oproti obyčejným venkovním slunečníkům jsou proto mnohem masivnější a pevnější. Vlastnosti materiálu, ze kterého jsou markýzy vyrobeny, i kvalita výroby pak určují i kvalitu a životnost samotné markýzy.

KVALITNÍ MARKÝZY odolají i drsným venkovním podmínkám. Čím kvalitnější je materiál, tím delší mívá markýza životnost.
KVALITNÍ MARKÝZY odolají i drsným venkovním podmínkám. Čím kvalitnější je materiál, tím delší mívá markýza životnost.

Konstrukce markýzy je vyrobena z kvalitních hliníkových slitin, navíjecí toč a namáhané součástky jsou ocelové. Konstrukce markýzy bývá opatřena práškovým lakem, podrobnosti jsou uvedeny u každého typu markýzy zvlášť.

DETAIL UCHYCENÍ RAMEN MARKÝZY. Ramena pomocí silných pružin markýzu roztahují a udržují látku vypnutou. Zjednodušeně se dá říct, že čím jsou ramena silnější, tím je markýza lepší. Ramena však musí být pevná nejen proto, aby byla látka perfektně vypnutá, ale také proto, aby se ramena ve větru nepolámaly a nezohýbaly.
DETAIL UCHYCENÍ RAMEN MARKÝZY. Ramena pomocí silných pružin markýzu roztahují a udržují látku vypnutou. Zjednodušeně se dá říct, že čím jsou ramena silnější, tím je markýza lepší. Ramena však musí být pevná nejen proto, aby byla látka perfektně vypnutá, ale také proto, aby se ramena ve větru nepolámaly a nezohýbaly.
DETAIL stěnového držáku markýzy s hranatou torzní tyčí. Vlevo na snímku je vidět ocelový navíjecí válec s navinutou látkou markýzy.
DETAIL stěnového držáku markýzy s hranatou torzní tyčí. Vlevo na snímku je vidět ocelový navíjecí válec s navinutou látkou markýzy.
VEDLE NÁVINU je vidět detail očka pro ruční kliku na svinování markýzy.
VEDLE NÁVINU je vidět detail očka pro ruční kliku na svinování markýzy.

Látky na markýzy, které nabízíme, odpovídají technickým normám a jsou certifikovány renomovanými zkušebnami. Na kolekci látek na markýzy z naší nabídky poskytujeme pětiletou záruku (nevztahuje se ovšem na důsledky nehod, nepřiměřeného zacházení a nesprávného čištění).

LÁTKY na markýzy, které si můžete vybrat z našeho vzorníku, jsou velice kvalitní. Jejich vynikající vlastnosti potvrdily testy provedené v renomovaných zkušebnách.
LÁTKY na markýzy, které si můžete vybrat z našeho vzorníku, jsou velice kvalitní. Jejich vynikající vlastnosti potvrdily testy provedené v renomovaných zkušebnách.

Látky na markýzy, které nabízíme, prošly laboratorními zkouškami na průnik UV záření. Laboratorní zkoušky potvrdily, že tyto látky skutečně poskytují účinnou ochranu před UV zářením. Škodlivé UV záření je látkou rozptýlené, absorbované nebo odražené, takže nemá možnost dopadat do prostoru pod markýzou. Destruktivnímu působení ultrafialového záření dobře odolávají i látky samotné.

Díky impregnaci speciálním teflonem mají látky na markýzy z naší nabídky vynikající schopnost odpuzovat a odvádět vodu. To znamená i vynikající schopnost odplavovat znečištění a rychle vyschnout – látky mají vysokou samočistící schopnost. Jejich vynikající vlastnosti v tomto směru potvrdily testy na promoknutí podle norem ISO 4920 provedené sprejem a stříkající vodou.

MARKÝZY, které nabízíme, Vás ochrání před destruktivním UV zářením i před deštěm. Tyto vlastnosti jsou potvrzeny laboratorně.
MARKÝZY, které nabízíme, Vás ochrání před destruktivním UV zářením i před deštěm. Tyto vlastnosti jsou potvrzeny laboratorně.

Nemusíte se obávat ani rychlého vyblednutí své nové markýzy. Vysokou barevnou stálost těchto látek zabezpečuje výrobní postup, při kterém je barva použita už ve vlákně. Látka tedy není dodatečně obarvená, ale je přímo utkána z barevných vláken.

Díky kvalitnímu materiálu je látka na markýzy, kterou nabízíme, vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům, jako je vítr, slunce a déšť. Je značně odolná i proti roztrhnutí a plísním, a rovněž i vůči znečištění z atmosféry. Vyznačuje se vysokou stabilitou rozměrů a tvaru.

RYCHLÉHO VYBLEDNUTÍ se nemusíte obávat ani u markýz ve výraznějších barvách. Zaručuje to výrobní postup, při kterém se látka nebarví dodatečně, nýbrž se tká z barevných vláken.
RYCHLÉHO VYBLEDNUTÍ se nemusíte obávat ani u markýz ve výraznějších barvách. Zaručuje to výrobní postup, při kterém se látka nebarví dodatečně, nýbrž se tká z barevných vláken.

Markýzy se ovládají buď ručně na kliku, nebo elektromotorem. Elektromotor pak může být vybaven buď přenosným dálkovým ovladačem, nebo může mít vypínač umístěn napevno ve stěně. Manuální ovládání klikou je pohodlné u menších markýz do rozměrů kolem 12 metrů čtverečních.

„U markýzy s motorovým ovládáním je důležité dbát na jednu drobnost, která za normálních okolností většinou člověka ani nenapadne,“ upozornil designér Radomír Petroš:

„U markýzy s elektrickým ovládáním doporučujeme pořídit motor vybavený havarijním systémem. Ten zajistí, že v případě, kdy například při bouřce dojde k výpadku elektrického proudu, bude možné markýzu nouzově stáhnout ručně klikou. Když markýza havarijní systém nemá a proud náhle vypne, nedá se vůbec nic udělat. Markýza je pak vydána na milost a nemilost počasí,“ upozornil designér.

„Setkal jsem se zákazníkem, který potřeboval novou markýzu. Na své staré markýze totiž neměl havarijní systém. Přišla nečekaná bouřka s poryvy větru, při které vypadnul proud. Markýza však zůstala roztažená – a onen zákazník pak už jen líčil, jak mu přímo před očima vítr jeho markýzu trhal a ničil. Nešlo tomu zabránit. Měl jediné štěstí, že se mu vzdouvající markýza nevyrvala z omítky a nezpůsobila ještě větší škodu,“ popsal případ Radomír Petroš.

TATO MARKÝZA má ruční ovládání na kliku. U menších markýz může být ruční ovládání dostačující, u větších kusů je pak už vhodnější motorové ovládání. I motorové ovládání je však vhodné vybavit havarijním systémem s ruční klikou.
TATO MARKÝZA má ruční ovládání na kliku. U menších markýz může být ruční ovládání dostačující, u větších kusů je pak už vhodnější motorové ovládání. I motorové ovládání je však vhodné vybavit havarijním systémem s ruční klikou.

Motorické ovládání markýzy odstraňuje fyzickou námahu, a kromě toho s sebou přináší ještě jednu velkou výhodu: může být totiž vybaveno specializovanými citlivými čidly a řídící automatikou, která markýzy ochrání před nepříznivými vlivy počasí. Senzory reagují na silnější vítr, déšť či slunce a zajistí, aby se markýzy podle potřeby rozvinuly nebo naopak srolovaly do krytu.

MARKÝZY obvykle bývají uchyceny na čtvercové torzní tyči ukryté pod návinem, která vyrovnává pohyb markýzy při poryvech větru. Zajišťuje, aby se ve větru nepoškodila ani samotná markýza, ani stěna, ve které je markýza uchycena. Mimoto však mohou být markýzy na motorový pohon vybaveny i čidly, které při nepříznivém počasí zajistí, aby se markýza samočinně zavinula.
MARKÝZY obvykle bývají uchyceny na čtvercové torzní tyči ukryté pod návinem, která vyrovnává pohyb markýzy při poryvech větru. Zajišťuje, aby se ve větru nepoškodila ani samotná markýza, ani stěna, ve které je markýza uchycena. Mimoto však mohou být markýzy na motorový pohon vybaveny i čidly, které při nepříznivém počasí zajistí, aby se markýza samočinně zavinula.

Když například začne foukat vítr, větrné či otřesové čidlo vyšle signál, na základě kterého se markýza samočinně zatáhne a díky tomu není poryvy větru ohrožena. Výrazně se tak prodlouží její životnost. Je ovšem třeba dát pozor, aby čidlo nebylo umístěno v závětří, protože pak by nemohlo správně reagovat.

Markýza však může být vybavena i slunečním čidlem, které naopak zajistí, aby se markýza při intenzivním záření včas automaticky roztáhla a ochránila tak prostor před nežádoucím přehřátím.

„V případě, že se markýza zatáhne ještě vlhká, je však nutné dbát na to, aby nezůstala zarolovaná příliš dlouho. Mohla by začít zatuchat a v krajním případě i plesnivět,“ připomenul Radomír Petroš.

POHODU, kterou markýzy nabízejí, lze jen těžko něčím vyvážit.
POHODU, kterou markýzy nabízejí, lze jen těžko něčím vyvážit.

Markýzy jsou téměř bezúdržbové. Konstrukce i tkaniny markýz jsou uzpůsobeny pro dlouhodobé bezúdržbové používání ve venkovních podmínkách. Díky povrchové úpravě totiž nečistoty nemohou pronikat do vláken a markýzy se téměř nešpiní.

Pro případné otření potahové tkaniny i hliníkové lakované konstrukce je možné použít vlažnou vodu nebo mýdlový roztok, houbu nebo velmi jemný kartáč. Po očištění mýdlem je pak třeba markýzu ještě důkladně opláchnout čistou vodou a před navinutím nechat vysušit.

Ředidlům a chemickým čistícím přípravkům se při čištění markýzy raději vyhněte, protože by mohly narušit její impregnaci a ochrannou vrstvu. Pro hladší chod markýzy je možné zhruba jednou ročně lehce prostříknout její převodovku a klouby ramen silikonovým olejem. Jakékoliv další případné opravy nebo demontáž markýzy je lepší přenechat odborníkům.

Náš tip:

 


zpět na články