Vyhledávač CZ Facebook EN

PLISSÉ: PRAKTICKÁ NOVINKA VE SVĚTĚ STÍNÍCÍ TECHNIKY

Nebaví Vás utírat prach na žaluziích? Pak by Vás mohla zaujmout zajíma vá alternativa: Stále více spotřebitelů poslední dobou objevuje kouzlo zcela nového typu stínění, kterým je PLISSE.

Ještě donedávna se plissé používalo téměř výhradně ke stínění zimních zahrad nebo koupelen. S rozvojem výrobních technologií a stále nových, hezčích a dokonalejších designů však tento neobyčejně praktický druh stínění lidé stále častěji používají i k zastínění oken v celém domě. Pro svou neobyčejnou praktičnost a pěkný vzhled si mezi zákazníky plissé zaslouženě získává stále větší pozornost. Hodí se všude tam, kam by se hodily žaluzie – dá se použít samostatně, nejčastěji však tvoří praktický doplněk k záclonám a závěsům.


Co je to plissé?

A co přesně plissé je? Jak už sám název napovídá, jde o skládanou látku, která je zasazena buď mezi dvě pohyblivé vodící lišty (pohyblivá je horní i dolní lišta), nebo mezi jednu pevnou a druhou pohyblivou lištu. Speciální mechanismus pak umožňuje vytahování plissé buď jednostranně (jen shora nebo zdola), nebo oboustranně, tj. jak z horní, tak i z dolní strany, přičemž v požadované pozici se vodící lišty jednoduchým pohybem zafixují. Vy tak máte možnost si plissé na okně nastavit přesně do takové pozice, jaká Vám vyhovuje.

Plissé má i své buňky

Plissé existuje buď ve své jednoduché podobě, kdy jsou sklady vytvořeny z jednoho pásu látky. Náročnější variantou je pak plissé dueto, které tvoří dvojitá látka spojená v místech ohybů. Při pohledu ze strany pak tato látka vytváří svislou řadu dutých buněk tvarem podobných plástvi. Hlavní výhodou dvojitého plissé je to, že v něm nejsou vidět vodící provázky s příslušnými otvory. Plissé dueto se proto hodí pro dokonalejší zastínění, kdy celkový vzhled není ničím narušován. Některé typy plissé se vyrábějí dokonce i v blackoutové – tj. v plně zastiňující variantě.

Plissé jako záclony, závěsy, blackout i termo-látka

Materiály, ze kterých se plissé vyrábí, mohou být zcela jemné, průsvitností podobné záclonovině, přes různé hustoty až k blackoutům. Některé typy plissé jsou ze zadní strany potaženy vrstvičkou hliníku, díky které takové plissé lépe odráží teplo ven z místnosti.

Plissé do atypických oken

Plissé se hodí všude tam, kde by se hodily žaluzie. Oproti žaluziím je však obecně považováno za luxusnější záležitost. Hodí se jak do klasických, tak i do atypických oken. Plissé není problém namontovat dokonce ani do trojúhelníkových, šikmých, obloukových, lichoběžníkových a střešních oken.

Plissé: Hezké, praktické, variabilní

Hlavními výhodami plissé oproti žaluziím je jejich:

  • luxusnější vzhled,
  • lepší odraz slunečního tepla ven z místnosti,
  • praktičtější údržba,
  • variabilita zastínění
  • velké množství barev a vzorů.

Plissé odvádí teplo

Zatímco kovové či plastové žaluzie se na okně zahřívají a naakumulované teplo pak předávají do místnosti, plissé je vyrobeno z tkaniny, která se nezahřívá a díky tomu ani zbytečně neohřívá vzduch v místnosti. Některé typy plissé navíc dokonce teplo aktivně odrážejí z místnosti směrem ven.

Prach z plissé otřete jedním tahem (na rozdíl od žaluzií…)

Neoddiskutovatelnou výhodou plissé je rovněž jeho snadná údržba. Oproti pracnému otíraní žaluzií lamelu po lamele se některé druhy plissé dají vyprat. Ty typy plissé, které nejsou pratelné, stačí jen po celé ploše otřít prachovkou nebo vlhkým hadříkem – a za pár vteřin je úklid hotov.

Na okně plissé shrnete, kam chcete

Další zcela originální výhodou plissé je to, že se oproti jiným stínícím systémům u mnoha typů dají vytahovat jak zdola (podobně, jako žaluzie), tak i shora (plissé můžete zafixovat například v poloze jako vitrážkové záclony, nebo třeba v polovině okna, takže světlo bude proudit shora i zdola. Plissé se vyrábí v celé řadě typů, které umožňují nejrůznější varianty shrnování – takže si „tu svou“ mezi nimi určitě vyberate.
Jak si vybrat plissé?

Plissé je upevněno na vodících lištách a rámech, které bývají podle různých výrobců buď plastové, nebo hliníkové. Doporučujeme hliníkové vodící lišty, které jsou mnohem pevnější, trvanlivější a kvalitnější.

1. Úsporná třída plissé

Nejlevnější varianta plissé je upevněna v plastových rámech. Ty obvykle bývají bílé nebo šedé.

2. Střední třída plissé

Plissé s velmi příznivým poměrem kvality a ceny ve střední cenové třídě je zpravidla zasazeno v hliníkových vodících lištách. Ty mívají v základní nabídce bílou nebo šedou barvu, za příplatek se dají nabarvit i do dalších barev ze vzorníku RAL.

3. Top třída plissé

Špičkovými výrobky, které ostatní typy převyšují obrovským výběrem látek a typů, bezkonkurenční kvalitou i hliníkovými rámy ve více barvách (v základní řadě jsou bílé, šedé a hnědé), jsou plissé od německé společnosti Cosiflor, které rovněž najdete v naší nabídce.


Čím se naše nabídka plissé odlišuje od jiných?

  • Především za Vás provádíme předvýběr kvalitních výrobků, na které se můžete spolehnout. (Ale na to jste už u nás zvyklí.) :)
  • Mimoto, na rozdíl od většiny jiných firem, nabízíme skutečně obrovský výběr jednobarevných i vzorovaných plissé v desítkách barev, odstínů, typů a vzorů.

Pro Vás to znamená, že už nemusíte nikam běhat a shánět odpovídající barvy, zajímavé vzory a příznivý poměr kvality a ceny. To vše u nás nejdete pod jednou střechou – a to v bohatém výběru.

Pár fotek z katalogu

Pro inspiraci a pro představu obsáhlosti naší nabídky plissé si můžete prohlédnout několik fotografií katalogových listů, ze kterých si u nás budete moci své plissé vybrat.

Tyto fotografie jsou skutečně jen orientační, výběr plissé je nutné učinit osobně – nejlépe buď ve firemní prodejně Petroš interier, nebo prostřednictvím designéra. 


zpět na články