Vyhledávač CZ Facebook EN

KLASICKÝ STYL + HISTORIZUJÍCÍ A STAROŽITNÝ STYL – zdobný, zámecký, starobylý, tradiční, historický, slohový, honosný

Klasický styl je pravým opakem ultramoderního minimalistického stylu. Je zdobný, často až okázalý, využívá mnoha historizujících prvků. Pro naše účely jsme si dovolili spojit novodobý klasický styl s historizujícími a čistě starožitnými styly. Každá historická etapa měla svou módu a vlastní styl. Můžete se rozhodnout ve svém interiéru využít prvky té které historické doby v menší či větší míře – interiér může být zařízen výhradně autentickým starožitným nábytkem, nebo také moderními replikami starožitného nábytku, mixem starožitného a moderního nábytku, starožitnými solitéry, nebo jen moderním nábytkem inspirovaným duchem některé historické doby. U každého takového interiéru pak budeme odlišně postupovat i při výběru závěsů a dekoračních lá­tek.

KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své nejčistší formě, jaký vidíte na snímku, využívá pouze starožitný nábytek a bytové doplňky. Takovýchto historických interiérů je ale velmi málo. Daleko častěji se setkáváme s interiéry v klasickém stylu, které jsou pouze volně stylizovány do určitého historického období.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své nejčistší formě, jaký vidíte na snímku, využívá pouze starožitný nábytek a bytové doplňky. Takovýchto historických interiérů je ale velmi málo. Daleko častěji se setkáváme s interiéry v klasickém stylu, které jsou pouze volně stylizovány do určitého historického období.

Klasický styl ve své novodobé podobě není až tak přísně svázaný historickými pravidly – jednotlivými historickými etapami se nechává spíše jen volně inspirovat a využívá mnoha tradičních prvků. Mohou to být různé ornamenty, květinové vzory, látkové tapetytapety s přírodními motivy, vlněné koberce s orientálními vzory, syté přírodní barvy, bohaté řasení závěsů a četné ozdobné prvky. V klasickém interiéru velmi často najdeme tmavší dřevěný zdobný nábytek spíše zaoblenějších tvarů a v celém interiéru mnohé ozdobné detaily a dekorační předměty.

KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své moderní podobě. I zde mnohdy najdete cenné starožitné kusy nábytku, ty ale zdobí interiér spíše jako solitéry a ostatní zařízení už bývá modernějšího rázu. Do tohoto interiéru designér Radomír Petroš použil na závěsy těžší závěsovou látku s klasickým motivem. Závěsy jsou bohatě nařaseny, na bocích jsou staženy do ledvinkových úvazů a jejich luxusní vzhled ještě zvýrazňuje ležérní délka.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své moderní podobě. I zde mnohdy najdete cenné starožitné kusy nábytku, ty ale zdobí interiér spíše jako solitéry a ostatní zařízení už bývá modernějšího rázu. Do tohoto interiéru designér Radomír Petroš použil na závěsy těžší závěsovou látku s klasickým motivem. Závěsy jsou bohatě nařaseny, na bocích jsou staženy do ledvinkových úvazů a jejich luxusní vzhled ještě zvýrazňuje ležérní délka.
STEJNÝ INTERIÉR Z JINÉHO POHLEDU. Celkově je tento interiér pojat v klasickém stylu - napovídají tomu vysoké stropy podepřené ozdobnými sloupy, vysoká členěná okna i ozdobné štukování, dále pak starožitné kusy nábytku, ozdobné sošky a umělecké předměty i orientální koberec a stylová svítidla. Tento klasický styl však citlivě doplňují solitérní kusy moderního nábytku - v tomto případě sedací souprava, prosklený konferenční stolek a televizní stolek. Můžeme tedy tento interiér označit jako klasický, i když jde spíše o jeho stylizovanou moderní podobu
STEJNÝ INTERIÉR Z JINÉHO POHLEDU. Celkově je tento interiér pojat v klasickém stylu – napovídají tomu vysoké stropy podepřené ozdobnými sloupy, vysoká členěná okna i ozdobné štukování, dále pak starožitné kusy nábytku, ozdobné sošky a umělecké předměty i orientální koberec a stylová svítidla. Tento klasický styl však citlivě doplňují solitérní kusy moderního nábytku – v tomto případě sedací souprava, prosklený konferenční stolek a televizní stolek. Můžeme tedy tento interiér označit jako klasický, i když jde spíše o jeho stylizovanou moderní podobu

V praxi se klasický styl ve své modernější podobě vyskytuje mnohem častěji než čistě starožitné styly, neboť v sobě skrývá zároveň krásu, bohatost a útulnost historických interiérů i lehkost a praktičnost moderní doby. Příznivci novodobého klasického stylu nutně nemusejí historická pravidla dodržovat až „do puntíku“. Naopak si v mnohem větší míře si mohou dopřávat moderních materiálů i dezénů. Obzvláště u tohoto stylu je však třeba používat notnou dávku soudnosti a vkusu, aby ve výsledku interiér nepůsobil nevkusně, kýčovitě či přeplácaně.

KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své moderní podobě. Styl tohoto interiéru ctí klasického ducha, ale většina zařízení je novodobé, což s sebou přináší mnohem větší praktičnost a svižnost. Designér Radomír Petroš pro tento interiér vybral elegantní a decentní jednobarevné závěsy s tkaným vzorem, pro které navrhnul řasení technikou Vlámských skladů a úvazy s ozdobnými třásněmi, které nejvíce sluší právě ke klasickému stylu.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své moderní podobě. Styl tohoto interiéru ctí klasického ducha, ale většina zařízení je novodobé, což s sebou přináší mnohem větší praktičnost a svižnost. Designér Radomír Petroš pro tento interiér vybral elegantní a decentní jednobarevné závěsy s tkaným vzorem, pro které navrhnul řasení technikou Vlámských skladů a úvazy s ozdobnými třásněmi, které nejvíce sluší právě ke klasickému stylu.

Oproti klasickému stylu ve své umírněnější moderní podobě se čistě starožitné a historizující interiéry většinou vyznačují mnohem bohatší zdobností a okázalostí. Tímto vznosným, honosným a nákladným stylem se pyšní poměrně málo interiérů, většinou jde spíše o zámky, reprezentační místnosti, luxusní hotely a interiéry v historických domech. Majitelé těchto interiérů často bývají sběratelé starožitností a cenné starožitné kusy nábytku rádi nechávají vyniknout ve stylovém prostředí.

STAROŽITNÝ STYL INTERIÉRU ve své čisté formě. Interiér je vybaven starožitným nábytkem a jeho krásu umocňují stylová umělecká díla. Do tohoto interiéru designér Radomír Petroš na závěsy použil těžkou dekorační látku s klasickým vzorem a zdobnými obloukovými volány, které jsou na obou stranách ukončeny cípy. Závěsy jsou staženy do ledvinkových úvazů.
STAROŽITNÝ STYL INTERIÉRU ve své čisté formě. Interiér je vybaven starožitným nábytkem a jeho krásu umocňují stylová umělecká díla. Do tohoto interiéru designér Radomír Petroš na závěsy použil těžkou dekorační látku s klasickým vzorem a zdobnými obloukovými volány, které jsou na obou stranách ukončeny cípy. Závěsy jsou staženy do ledvinkových ú­vazů.
I TOTO JE KRÁSNÁ UKÁZKA ČISTÉHO STAROŽITNÉHO STYLU. designér Radomír Petroš zde na závěsy vybral látku s klasickým vzorem, která perfektně ladí s modrou barvou koberce.
I TOTO JE KRÁSNÁ UKÁZKA ČISTÉHO STAROŽITNÉHO STYLU. designér Radomír Petroš zde na závěsy vybral látku s klasickým vzorem, která perfektně ladí s modrou barvou koberce.

Ke starožitnému stylu řadíme styly spadající do období zhruba mezi 17. a 19. stoletím, tedy od baroka k secesi (tj. renesance, baroko, rokoko (styl Ludvíka XV.), klasicismus, styl Ludvíka XVI., empír – klasicismus, biedermeier, historismus i secesi). Každý z těchto stylů má svá specifika, která je třeba ctít. Dekorace do těchto interiérů je třeba volit velmi citlivě a individuálně. U závěsů by se obecně měla dodržovat zásada přírodních a tradičních materiálů i zpracování. Chybou zřejmě nebude hedvábí, vlna, samet, mosaz a další ušlechtilé přírodní materiály. Záclony nejspíše vyberete mezi batisty a jemnými mušelíny.

TENTO INTERIÉR V KLASICKÉM STYLU se nachází v jedné soukromé rezdenci v romantickém podhůří Beskyd. Designér Radomír Petroš pro něj doporučil kvalitní dekorační látku s klasickým motivem, která ještě více podtrhla nesmírně útulný a luxusní charakter celé místnosti.
TENTO INTERIÉR V KLASICKÉM STYLU se nachází v jedné soukromé rezdenci v romantickém podhůří Beskyd. Designér Radomír Petroš pro něj doporučil kvalitní dekorační látku s klasickým motivem, která ještě více podtrhla nesmírně útulný a luxusní charakter celé místnosti.

Co ke klasickému stylu vybírat nebudeme:

K interiéru v klasickém stylu rozhodně nesáhneme pro materiály s umělým či kovovým leskem a s jakýmikoliv moderními vzory. Vhodné nebudou ani moderní způsoby řasení, jako je například Wave systém či narážecí kroužky. Slušet sem nebudou ani japonské stěny, rolety či plissé.

Co se sem hodí:

U klasického stylu se ke slovu dostávají především středně těžké a těžké závěsové látky nebo vypodšívkované hedvábné závěsy. Krásně zde vyniknou rovněž vyšívané závěsy, které vždy vypadají velmi luxusně. Hodí se sem především ornamentální vzory a přírodní motivy. Slušet sem budou oblé tvary, husté řasení, ozdobné úvazy, paspule, třásně a střapce, volány, pelmety. Kromě řasení na tradiční řasící pásku budou k novodobému klasickému stylu slušet i romantické Vlámské sklady. Z garnýží se budou nejvíce hodit klasické mosazné garnýže nebo luxusní italské garnýže Mottura. Dobrou službu zde udělají i „skryté“ – tedy technické garnýže, které bývají schovány za předním volánem a není je vidět.

Co k Vám designér s sebou nejspíš přiveze:

  • jednobarevné záclony
  • vzorované záclony
  • závěsy s klasickými vzory
  • vybrané vyšívané závěsy – podle zadaného cenového rozpětí
  • vybrané značky Haute couture – podle zadaného cenového rozpětí
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své modernější podobě. Designér Radomír Petroš zde k nábytku s vysokým leskem na bohatě řasené závěsy s rovně řasenými volány trochu netradičně použil látku se saténovým leskem, která zde ve výsledku působí velmi luxusně.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své modernější podobě. Designér Radomír Petroš zde k nábytku s vysokým leskem na bohatě řasené závěsy s rovně řasenými volány trochu netradičně použil látku se saténovým leskem, která zde ve výsledku působí velmi luxusně.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své modernější podobě. Garnýže Bologna v designu imitace mosazi se k tomuto stylu velmi pěkně hodí.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU ve své modernější podobě. Garnýže Bologna v designu imitace mosazi se k tomuto stylu velmi pěkně hodí.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
PRO INTERIÉR V KLASICKÉM STYLU bývá charakteristický tmavší nábytek s oblejšími tvary a zdobením, bohatěji tvarovaná svítidla a dekorační předměty, používání ornamentů a přírodních motivů, poněkud oblejší čalounění, výraznější či starobylé rámy obrazů, štukování na stěnách i na stropech, orientální koberce a podobně.
PRO INTERIÉR V KLASICKÉM STYLU bývá charakteristický tmavší nábytek s oblejšími tvary a zdobením, bohatěji tvarovaná svítidla a dekorační předměty, používání ornamentů a přírodních motivů, poněkud oblejší čalounění, výraznější či starobylé rámy obrazů, štukování na stěnách i na stropech, orientální koberce a podobně.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
KLASICKÝ STYL INTERIÉRU.
TENTO INTERIÉR V KLASICKÉM STYLU vyšel z designérské dílny Ulfa Moritze, jehož látky jsou k dostání pod značkou Sahco. Ulf Moritz zpravidla vytváří látky s ultramoderním designem, nekdy ale překvapí i naprostým opakem - kolekcí dekoračních látek v klasickém stylu - a obojí zvládá bravurně. Kolekce látek značky SAHCO v různých stylech najdete v nabídce Petroš interier v sekci Haute couture.
TENTO INTERIÉR V KLASICKÉM STYLU vyšel z designérské dílny Ulfa Moritze, jehož látky jsou k dostání pod značkou Sahco. Ulf Moritz zpravidla vytváří látky s ultramoderním designem, nekdy ale překvapí i naprostým opakem – kolekcí dekoračních látek v klasickém stylu – a obojí zvládá bravurně. Kolekce látek značky SAHCO v různých stylech najdete v nabídce Petroš interier v sekci Haute couture.

Náš tip:

 


zpět na články