Vyhledávač CZ Facebook EN

10 nejčastějších chyb při výběru záclon a závěsů

Záclonyzávěsy obvykle nekupujete příliš často, navíc (pokud má být výsledek skutečně hezký) to není zrovna laciná záležitost. Proto Vám přinášíme alespoň několik základních rad a připomínek, v čem lidé nejčastěji chybují, čeho byste se měli při výběru záclonzávěsů vyvarovat a na co byste si měli dát pozor.

1. Vybíráme si výrazné a barevné vzory jen podle paměti.

Typická situace: Zákazník si na prodejně vybere pěknou výraznou dekorační látku, která jej zaujala. Posléze ale přijde domů a zjistí, že se mu do jeho interiéru vůbec nehodí. Stává se to často – utrefit totiž přesný odstín podle oka bez přiložení vzorků je skutečně sázkou do loterie. Doporučujeme proto objednat si návštěvu designera, který s sebou přinese několik kufrů vzorků a ten správný odstín i druh tkaniny vám pomůže vybrat přímo na místě.

POKOJÍČEK PRO SLEČNU. V tomto dívčím pokojíku pro malou slečnu převládají sladěné pastelové odstíny růžové a žluté. Vybrat k této kombinaci přesný odstín záclony pouze podle oka by bylo asi jako sázka do loterie...
POKOJÍČEK PRO SLEČNU. V tomto dívčím pokojíku pro malou slečnu převládají sladěné pastelové odstíny růžové a žluté. Vybrat k této kombinaci přesný odstín záclony pouze podle oka by bylo asi jako sázka do loterie…

2. Příliš malé nařasení záclon.

Krásu záclony umocňuje její nařasení. Minimální doporučené řasení záclony je dvojnásobek šířky okna, lépe ale vypadá 2,5 až 3 násobek.

NAŘASENÍ MUSÍ BÝT DOSTATEČNÉ. Pokud chcete, aby vaše závěsy vypadaly stejně hezky a luxusně jako tyto, pak se vám rozhodně nevyplatí šetřit na jejich řasení.
NAŘASENÍ MUSÍ BÝT DOSTATEČNÉ. Pokud chcete, aby vaše závěsy vypadaly stejně hezky a luxusně jako tyto, pak se vám rozhodně nevyplatí šetřit na jejich řasení.

3. Použití potištěných voálů coby závěsů s předpokladem, že večer nepůjde vidět dovnitř místnosti.

Voály jsou pěkné a vzdušné, ale jsou určeny pouze na dekoraci. Když se večer setmí a uvnitř v místnosti rozsvítíte, přes voály bude zvenčí vidět. Některé zákaznice voály také chtějí používat přes den jako záclony. Je to samozřejmě možné, ale pozor: musíte mít opravdu velká okna, kterými vstupuje do interiéru hodně světla. Tyto materiály totiž výrazně ubírají množství světla proudící do místnosti.

VOÁLY SI ŽÁDAJÍ VELKÁ OKNA. Některé voály jsou skutečně velmi hezké. Je třeba u nich ale počítat s tím, že pohlcují dost světla, proto vypadají nejlépe na velkých oknech, jako jsou tato.
VOÁLY SI ŽÁDAJÍ VELKÁ OKNA. Některé voály jsou skutečně velmi hezké. Je třeba u nich ale počítat s tím, že pohlcují dost světla, proto vypadají nejlépe na velkých oknech, jako jsou tato.

4. Malý přesah garnýže přes okraj okna při použití závěsů.

garnýží doporučujeme přesah minimálně 20 až 30 cm, tak, aby shrnutý závěs nezasahoval do okna. Záleží však také na materiálu – čím bude závěs lehčí (skoro záclona), tím případně může být jeho vzdálenost od okna menší.

IDEÁLNÍ STAV je, když shrnuté závěsy vůbec nezasahují do okna - stejně, jako v tomto interiéru. Designér Radomír Petroš pro tyto závěsy navrhnul řasení technikou narážecích kroužků.
IDEÁLNÍ STAV je, když shrnuté závěsy vůbec nezasahují do okna – stejně, jako v tomto interiéru. Designér Radomír Petroš pro tyto závěsy navrhnul řasení technikou narážecích kroužků.

5. Použití pouze poloviny pruhu látky po straně okna.

Vždy doporučujeme – a to i v případě, že jde pouze o dekoraci – použít na závěs aspoň jeden pruh tkaniny šíře 130 až 150 cm. Věřte, že úzký pruh látky na okně skutečně nevypadá hezky.

BOHATÉ NAŘASENÍ VYPADÁ LUXUSNĚ. Naproti tomu úzký pruh látky sice možná splní svůj praktický účel, ošizené závěsy ale rozhodně parádu neudělají.
BOHATÉ NAŘASENÍ VYPADÁ LUXUSNĚ. Naproti tomu úzký pruh látky sice možná splní svůj praktický účel, ošizené závěsy ale rozhodně parádu neudělají.

6. Příliš krátké záclony, například do poloviny okna.

I když vím, že je to stále velmi rozšířený jev, nemohu s tím souhlasit. Máme odzkoušeno, že čím je záclona delší, tím vypadá elegantněji. Pokud chcete mít větší výhled z okna, použijte raději římské rolety ze záclonoviny, překřížené záclony, nebo třeba záclony uprostřed vykrojené. Ty budou vypadat hezky, vkusně a elegantně.

NAMÍSTO ZÁCLONKY DO PŮLKY OKNA, která většinou působí, jako kdyby pochybělo látky, je mnohem lepší zvolit například překřížené záclony, nebo třeba římské rolety.
NAMÍSTO ZÁCLONKY DO PŮLKY OKNA, která většinou působí, jako kdyby pochybělo látky, je mnohem lepší zvolit například překřížené záclony, nebo třeba římské rolety.

7. Použití pouze jedné barvy v interiéru.

Někdy, výjimečně, to sice může fungovat, doporučujeme však spíše použití doplňkových barev, které vytvoří kontrast a trochu napětí. Výběr správné látky je sice trochu složitější, ale výsledek určitě stojí za to.

HRA BAREV A VZORŮ. Jako osvěžující akcent je možné využít doplňkové barvy, ale také například barevný vzor na zácloně či závěsu. U nás si můžete vybrat i celou řadu kompletů. V nabídce totiž máme záclony a závěsy se stejným či podobným vzorem, ze kterých můžete pro Vaše okno vytvořit dokonalý model.
HRA BAREV A VZORŮ. Jako osvěžující akcent je možné využít doplňkové barvy, ale také například barevný vzor na zácloně či závěsu. U nás si můžete vybrat i celou řadu kompletů. V nabídce totiž máme záclony a závěsy se stejným či podobným vzorem, ze kterých můžete pro Vaše okno vytvořit dokonalý model.

8. Špatné našití řasící pásky tak, že je vidět velká část zavěšovacího háčku nad záclonou.

Takto chybně našitá páska znehodnotí celkový dojem z jinak krásné záclony nebo závěsu. Správně ušitá záclona má začínat přesně u spodního okraje kroužku garnýže a v případě technických garnýží je má zcela překrývat.

PŘESNÉ ŠITÍ. Pokud by záclona nebyla ušita perfektně, mohlo by to celkový dojem úplně zkazit. Zavěšovací háčky by vůbec neměly být vidět. Pokud je dekorace zavěšena na některé z technických garnýží, jako je tomu na obrázku, nemá být vidět ani tato garnýž.
PŘESNÉ ŠITÍ. Pokud by záclona nebyla ušita perfektně, mohlo by to celkový dojem úplně zkazit. Zavěšovací háčky by vůbec neměly být vidět. Pokud je dekorace zavěšena na některé z technických garnýží, jako je tomu na obrázku, nemá být vidět ani tato garnýž.

9. Zvolení špatného odstínu barvy.

Pokud chcete například dopasovat barvu závěsu k barvě sedací soupravy, doporučujeme si s sebou na nákup vzít vzorek látky ze sedačky (většinou se k sedacím soupravám přidává malý kousek jako vzorek), nebo vzít s sebou potah polštáře. Další možnost, kterou některé firmy nabízejí, je zapůjčení vzorníku látek domů. Nejjistější však je objednat si návštěvu designera, který vám s výběrem správného odstínu i materiálu pomůže přímo na místě.

TEPLÉ ČI STUDENÉ ODSTÍNY? Vybrat tu správnou barvu dekorační látky vůbec není jednoduché. Ke zdařilému výsledku může pomoci i celkové sladění barev v interiéru buď do teplých jarních a podzimních odstínů, nebo naopak do studených letních a zimních odstínů.
TEPLÉ ČI STUDENÉ ODSTÍNY? Vybrat tu správnou barvu dekorační látky vůbec není jednoduché. Ke zdařilému výsledku může pomoci i celkové sladění barev v interiéru buď do teplých jarních a podzimních odstínů, nebo naopak do studených letních a zimních odstínů.

10. Poslední chyba, kterou můžete při výběru záclon a závěsu udělat:

Poslední chyba, kterou můžete při výběru záclonzávěsů udělat je, že si své nové dekorace nevyberete u nás :)

Nechejte si tu nejkrásnější dekoraci pro Vaše okno navrhnout naším designérem. Pro více informací a objednávku klikněte zde: http://www.petros-interier.cz/…signera.html

 


zpět na články