Vyhledávač CZ Facebook EN

Jak je to s cenami záclon a závěsů a jak si spočítat spotřebu materiálu?

Zbrusu nové téma týdne! Tentokrát je ryze praktické…

Pořízení krásných záclon, závěsů, římských rolet a dalších stínících prvků rozhodně není lacinou záležitostí. Tedy, laciné záclony a závěsy se koupit dají, musíte se ale pro ně vydat nejspíš někam na tržnici nebo do jakéhosi hypermarketu, kde sice umějí prodávat hotové závěsy třeba i za nějakých 250 korun, ale o jejich kvalitě, netobože kráse či originalitě, by se dalo zeširoka polemizovat – a o eleganci či luxusu pak v tomto případě nemůže být ani řeč. U nás takovéto laciné zboží nehledejte. Přesto ale i zde můžete nakoupit za výbornou cenu – NIKDY VŠAK ŽÁDNÉ BRAKY!

I JEDNODUCHÉ ZÁVĚSY mohou být hezké, jak je vidět na tomto romantickém okně. Laciný materiál by Vám ale zřejmě místo parády udělal spíše medvědí službu.
I JEDNODUCHÉ ZÁVĚSY mohou být hezké, jak je vidět na tomto romantickém okně. Laciný materiál by Vám ale zřejmě místo parády udělal spíše medvědí službu.

Metr látky na závěsy stačit nebude…

Naše prodavačky se občas setkávají s tím, že se zákazníkovi zdá cena za metr dekorační látky přiměřená a vyhovující. Zákazník popíše, že si na své okno z této látky představuje krásně bohatě nařasené záclony či závěsy, které by měly zakrývat celou okenní stěnu o velikosti dejme tomu 4,5 × 2,5 metru. Prodavačka spočítá spotřebu látky, sdělí zákazníkovi výslednou cenu – načež ten, i když se mu původně cena za metr látky zdála dobrá, prohlásí, že „tolik peněz by za záclonyzávěsy nikdy neutratil“. Zdá se Vám to legrační? Pokud ano, pak nejste sami. :-)

Jak je to tedy s cenami záclonzávěsů? A jak si spočítat, kolik látky budete na své záclony a závěsy potřebovat a kolik asi Vaše nové záclony a závěsy budou stát?

BOHATÉ ŘASENÍ JE KRÁSNÉ A LUXUSNÍ, je však třeba počítat s odpovídající spotřebou materiálu.
BOHATÉ ŘASENÍ JE KRÁSNÉ A LUXUSNÍ, je však třeba počítat s odpovídající spotřebou materiálu.

ZÁCLONY – PROČ TOLIK STOJÍ?

Ceny kvalitních záclon se běžně pohybují řádově od 250 do 3000 korun za běžný metr, přičemž výška záclony většinou bývá 260 nebo 300 centimetrů.

Voály bývají nejlevnější

Mezi záclonami se dají nejlevněji pořídit voály. Ty však samy o sobě většinou příliš velkou parádu nenadělají. Voály je vhodné využívat spíše jako doplněk ke vzorovaným nebo i jednobarevným závěsům.

BARVU VZORKU NA VOÁLU je možné hezky zkombinovat s barvou závěsů.
BARVU VZORKU NA VOÁLU je možné hezky zkombinovat s barvou závěsů.

Díky svému příznivému poměru „kvalita : cena“ voály často nacházejí využití i v různých hotelích a větších prostorách, kde je spotřeba materiálu na záclony větší. Toto všechno ovšem platí jen obecně, neboť i voály mohou být vyrobeny ve velice dobré kvalitě a mohou vypadat velmi, velmi hezky.

TOTO JE TYPICKÁ UKÁZKA, jak hezky může vypadat skutečně kvalitní voál.
TOTO JE TYPICKÁ UKÁZKA, jak hezky může vypadat skutečně kvalitní voál.

Kvalita voálů se odvíjí od způsobu jejich zpracování i od materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Kvalita se samozřejmě odráží i v ceně těchto záclon. Můžeme se tak tedy setkat s obyčejnými, mnohdy potištěnými voály, které stojí kolem 250 korun za běžný metr, ale i s velice jemně tkanými voály za cenu kolem 600 nebo i 2000 korun za běžný metr. Zejména záclony italské výroby bývají tkané z neobyčejně jemných vláken. Než se taková záclona utká, trvá to samozřejmě déle a náročnější je i celý výrobní proces. Proto je pak taková záclona také dražší.

VOÁLY rozhodně mají mezi záclonami své nezaměnitelné místo. Jsou praktické, vynikající na kombinování se závěsy a pořídit se dají v různých kvalitách za různé ceny.
VOÁLY rozhodně mají mezi záclonami své nezaměnitelné místo. Jsou praktické, vynikající na kombinování se závěsy a pořídit se dají v různých kvalitách za různé ceny.

Recyklované, nebo nové záclony?

Kvalitu záclony ovlivňuje i kvalita samotného vlákna, z něhož je záclona utkána. Většinou se jedná o polyester. Není však polyester jako polyester! Záleží především na tom, jestli se jedná o zcela nový – základní materiál, který vznikl přímo k tomu, aby se z něj utkaly záclony. Nutno podotknout, že na světě je jen několik málo firem, které záclony vyrábějí z takovéhoto nového základního materiálu. V drtivé většině případů se záclony vyrábějí z recyklovaných materiálů. Doména této výroby je hlavně v Číně. Recyklace umělých vláken je jistě levnější a ekologičtější než výroba úplně nových vláken. U záclon však s sebou takovýto výrobní postup přináší i různé potíže. Tím, že vlákna nejsou vyrobena přesně a speciálně jen pro záclony, se může lehce stát (a stává se), že pak hotová látka nemá předpokládané parametry. Po vyprání se může například zkrátit, srazit či naopak vytáhnout, výsledek lze jen velmi těžko odhadovat. To, z jakých vláken je záclona utkána, na první pohled není možné rozeznat, v ceně záclony (ať už voálu, organzy, nebo jiné záclony) se však tato skutečnost rozhodně projeví.

PŘI VÝBĚRU ZÁCLONY si všímejte její kvality - na výsledku to bude poznat.
PŘI VÝBĚRU ZÁCLONY si všímejte její kvality – na výsledku to bude poznat.

Organza je jemnější…

Záclony z organzy se řadí k luxusnějším materiálům. Organza je tkána velmi hustě z jemných vláken, přičemž látka zůstává průhledná a jemná. Obecně bývají vlákna na výrobu organzy ještě daleko jemnější, než vlákna na voály. Cena záclon z organzy se obvykle řádově pohybuje v rozmezí mezi 300 a 3000 korun za běžný metr. Pro záclony z organzy platí v podstatě totéž, co pro voály: kvalitu, potažmo cenu záclony opět ovlivňuje to, z čeho je tato záclona vyrobena – jak tenká a jak kvalitní vlákna byla pro její výrobu použita.

Samostatnou kapitolou jsou pak vyšívané záclony. Jejich výrobní postup je mnohem delší, složitější a náročnější, a proto jsou také přiměřeně dražší.

ZÁCLONY Z ORGANZY jsou splývavé, průsvitné a jemné. Kvalita materiálu bývá vidět a poznat.
ZÁCLONY Z ORGANZY jsou splývavé, průsvitné a jemné. Kvalita materiálu bývá vidět a poznat.

ZÁCLONY, ZÁVĚSY A PANÍ MÓDA

I cenu záclon a závěsů ovlivňuje móda

Cenu ovlivňuje móda a nové trendy – a to nejen u oblečení, ale i u záclonzávěsů. Nechceme se řadit k těm, kdo za každou cenu prodávají co nejlacinější zboží na úkor jeho kvality a krásy. Naopak nám velice záleží na tom, abyste u nás vedle „běžného“ zboží našli i nejnovější módní trendy a nejlepší světové „vychytávky“. Jezdíme proto na veletrhy po celé Evropě, odkud čerpáme množství inspirace a spolupracujeme také s nejlepšími tvůrci, designéry a výrobci z Evropy i celého světa. Někteří z nich vyrábějí zboží přímo pro nás, podle našich požadavků.

JEDNOU Z POSLEDNÍCH NOVINEK, které jsme přivedli na český trh, je stále populárnější Wave systém.
JEDNOU Z POSLEDNÍCH NOVINEK, které jsme přivedli na český trh, je stále populárnější Wave systém.

záclonzávěsů ovšem platí v podstatě totéž, jako když si pořídíte šaty od světového návrháře: Nejnovější vzory samozřejmě bývají nejdražší, protože jsou nové, módní, trendové a žádané. Později však cena takovýchto materiálů postupně klesá – a pokud tyto vzory nejsou rychle vyprodány, Vy pak tyto záclony a závěsy můžete dostat i za příznivější ceny.

Jak je to u záclon a závěsů s trendy?

Módní trendy se v záclonách střídají téměř stejně rychle, jako v módě pro oblékání. Naši nabídku záclonzávěsů obnovujeme zhruba dvakrát až třikrát do roka, kdy přivážíme ze světa nejnovější módní trendy. Materiály, které byly módní například před dvěma či třemi lety, pak už pochopitelně prodáváme za nižší ceny. V naší nabídce tak proto najdete i relativně velký výběr velice kvalitních a krásných záclonzávěsů se slevou. Důvodem slevy však není žádný kaz nebo nižší kvalita látek, ale to, že zkrátka pozbývají na aktuálnosti. Nabídka takovýchto látek se neustále mění, proto je nejlepší se přijít podívat přímo do naší firemní prodejny na Zámeckém náměstí ve Frýdku – v rohu náměstí vedle vchodu do frýdeckého zámku, kde Vám naše prodavačky ochotně a rády poradí a vše ukáží.

VELICE MÓDNÍ bývala svého času pro záclony a závěsy například efektní oranžová barva.
VELICE MÓDNÍ bývala svého času pro záclony a závěsy například efektní oranžová barva.

Internet není všespasitelný!

Při nákupu záclonzávěsů v nejrůznějších internetových obchodech buďte opatrní! Často se totiž stává, že na fotografiích na internetu záclona či závěs vypadají velice hezky, ale když potom tyto záclony a závěsy vezmete do ruky, zjistíte, že jejich kvalita vašim představám vůbec neodpovídá. Může Vám potom být líto, že jste sice na jedné straně ušetřili pár korun za dražší záclonu, ale vaše nové, byť i lacinější záclony Vám nepřinášejí očekávanou radost – takže to vyjde téměř nastejno, jako byste své peníze vyhodili.

NA INTERNETU SE samozřejmě nakupovat dá, buďte při tom ale velice obezřetní - zvláště pak při nákupu záclon a závěsů. K tomu, aby Vaše dekorace vypadaly podobně luxusně, jako ty na snímku, by Vám laciné a nekvalitní záclony a závěsy rozhodně nepomohly.
NA INTERNETU SE samozřejmě nakupovat dá, buďte při tom ale velice obezřetní – zvláště pak při nákupu záclon a závěsů. K tomu, aby Vaše dekorace vypadaly podobně luxusně, jako ty na snímku, by Vám laciné a nekvalitní záclony a závěsy rozhodně nepomohly.

Ideální proto je, když se na internetu necháte inspirovat, a pro záclony a závěsy si pak raději přijdete osobně do prodejny – případně když se při jejich výběru poradíte s designérem, který vzorky záclonzávěsů přiveze rovnou k Vám domů.

Trochu jinou kategorií je výběr garnýží na internetu – ten je o něco jednodušší. U garnýží totiž existuje podstatně méně vzorů a barev, které se navíc dají celkem přesně specifikovat. Možnost omylu je tedy nižší. I tady je však dobré být opatrný, zvláště je třeba si všímat kvality zboží a spolehlivosti dodavatele.

Garnýže s prověřenou kvalitou si po internetu můžete pořídit i v našem e-shopu. Najdete ho pod záložkou e-shop, nebo pod tímto odkazem: http://www.garnyzezaclonyrolety.cz/

ZÁVĚSY – JAK ŠIROKÉ A ZA KOLIK?

Závěsy a jejich šíře

Závěsy se standardně vyrábějí v šíři 140 centimetrů. My však mnohem raději používáme závěsy ve dvojnásobné šíři – tedy 280 až 300 centimetrů. Využít dvojnásobnou šíři látky je vhodné zejména u zatahovacích závěsů, které díky dostatečné šíři látky nemusíme sešívat z jednotlivých pruhů. (Třebaže máme velmi kvalitní a zručné švadlenky, sešití závěsů je vždy aspoň trochu vidět.) U římských rolet a wave systému je pak dostatečná šíře látky téměř nutností.

PŘI DOSTATEČNÉ ŠÍŘI LÁTKY jednotlivé pruhy závěsu není třeba sešívat a výsledek je pak estetičtější.
PŘI DOSTATEČNÉ ŠÍŘI LÁTKY jednotlivé pruhy závěsu není třeba sešívat a výsledek je pak estetičtější.

Cenové rozpětí pro závěsy

Ceny látek na závěsy, které nabízíme, se nejčastěji pohybují v rozmezí mezi 400 až 600 korunami za běžný metr pro šíři 140 cm, nebo v cenovém rozmezí 800 až 1200 korun za běžný metr pro dvojitou šíři 280 či 300 centimetrů. V této cenové relaci si u nás můžete vybrat ze stovek dezénů v tisících barevných kombinacích. V této cenové kategorii najdete většinou jednobarevné závěsy, nebo také vzorované závěsy s potiskem.

NEJBĚŽNĚJŠÍ CENOVÁ KATEGORIE látek na závěsy je mezi 400 až 600 korunami za běžný metr pro šíři 140 cm, nebo v cenovém rozmezí 800 až 1200 korun za běžný metr pro dvojitou šíři 280 či 300 centimetrů.
NEJBĚŽNĚJŠÍ CENOVÁ KATEGORIE látek na závěsy je mezi 400 až 600 korunami za běžný metr pro šíři 140 cm, nebo v cenovém rozmezí 800 až 1200 korun za běžný metr pro dvojitou šíři 280 či 300 centimetrů.

Kromě toho však máme i mnoho dražších materiálů v cenové kategorii zhruba od 800 do 1200 korun za běžný metr látky ve 140centimetrové šíři. V této cenové kategorii jsou většinou k dostání vyšívané závěsy, nebo dvojitě tkané závěsy, které vytvářejí plastický vzor. Celkově se jedná o luxusnější verze dekoračních látek.

Hedvábí: samostatná kategorie

Samostatnou kategorií velmi exkluzivních materiálů na závěsy jsou závěsy z pravého hedvábí. Dá se říct, že tyto materiály jsou mezi látkami totéž, co Ferrari mezi auty. Ceny hedvábí na závěsy se pohybují řádově mezi 800 až 3000 korunami za běžný metr látky ve 140centimetro­vé šíři.

KVALITA MATERIÁLU SE pochopitelně projeví i v jeho ceně.
KVALITA MATERIÁLU SE pochopitelně projeví i v jeho ceně.

SPOTŘEBA MATERIÁLU

Jak spočítáme spotřebu na záclony?

Výpočet spotřeby materiálu na záclony je celkem jednoduchý: Vezmeme šířku okna s přesahem (tedy celkovou šířku, kterou chceme zakrýt). Spotřebu materiálu spočítáme tak, že tuto šířku vynásobíme řasením, které pro záclony doporučujeme dvojnásobné až trojnásobné. K výšce, kterou potřebujete, je pak třeba připočítat ještě zahnutí od 2 do 10 centimetrů podle typu ušití.

SPOČÍTAT spotřebu materálu na záclony není nijak zvlášť složité.
SPOČÍTAT spotřebu materálu na záclony není nijak zvlášť složité.

Jak spočítáme spotřebu na jednobarevné závěsy?

Pokud jde o nejčastěji používanou výšku závěsů 280 až 300 centimetrů, která odpovídá dvojnásobné šíři látky, pak spotřebu materiálu počítáme zhruba stejně jako u záclon – s tím, že zcela minimální řasení je 1,3 až 2násobné.

Pokud ale používáme dekorační látku o šíři 140 centimetrů, pak musíme nejprve spočítat počet pruhů závěsů, které potřebujeme. A kolik jich tedy potřebujeme? Velice zjednodušeně se dá říci, že na každý začínající metr garnýže potřebujeme minimálně jeden pruh závěsu.

NA JEDNOBAREVNÉ ZÁVĚSY se spotřeba materiálu spočítá rovněž celkem snadno. Pamatujte však při tom i na dostatečné nařasení. Bez něj by výsledek nepůsobil takto hezky.
NA JEDNOBAREVNÉ ZÁVĚSY se spotřeba materiálu spočítá rovněž celkem snadno. Pamatujte však při tom i na dostatečné nařasení. Bez něj by výsledek nepůsobil takto hezky.

Příklad:

Garnýž 1 metr – látka šíře 140 centimetrů – minimálně 1 pruh závěsu.

Garnýž 1,1 až 2 metry – látka šíře 140 centimetrů – minimálně 2 až 3 pruhy závěsu.

Garnýž 2,1 – 3 metry – látka šíře 140 centimetrů – minimálně 3 až 4 pruhy závěsu atd.

Pozor: Toto pravidlo však platí pouze u jednobarevných závěsů bez vzorů!

Jak spočítáme spotřebu na vzorované závěsy?

Výše uvedené pravidlo platí pouze u jednobarevných závěsů bez vzorů. U vzorovaných závěsů musíme spočítanou spotřebu látky na každý jeden pruh vydělit raportem, což je vzdálenost, po které se opakuje vzor na látce. Z tohoto výpočtu většinou vyjde číslo, které není celé, takže je zaokrouhlíme na celé číslo směrem nahoru, a tento výsledek pak vynásobíme raportem (ten může být například 35 centimetrů) – a tím nám vyjde spotřeba na jeden pruh závěsu. Poté už jen vynásobíme počtem pruhů.

ABY VZOR NA JEDNOTLIVÝCH PRUZÍCH ZÁVĚSU na sebe navazoval, je třeba počítat s raportem, což je vzdálenost, po které se opakuje vzor na látce. Výpočet spotřeby materiálu je tudíž pro vzorované závěsy trochu složitější a samotná spotřeba také bývá větší. Kdyby ale vzor po ušití zůstal zpřeházený, určitě by se Vám výsledek nelíbil.
ABY VZOR NA JEDNOTLIVÝCH PRUZÍCH ZÁVĚSU na sebe navazoval, je třeba počítat s raportem, což je vzdálenost, po které se opakuje vzor na látce. Výpočet spotřeby materiálu je tudíž pro vzorované závěsy trochu složitější a samotná spotřeba také bývá větší. Kdyby ale vzor po ušití zůstal zpřeházený, určitě by se Vám výsledek nelíbil.

PŘÍKLADY:

Příklad spotřeby jednobarevného závěsu:

Výška zakryté plochy je 180 centimetrů, potřebujeme 2 pruhy látky.

Spotřebu materiálu na jeden pruh spočítáme tak, že k výšce 180 centimetrů připočítáme 20 centimetrů na zahnutí = Spotřeba materiálu na jeden pruh závěsu je tedy 200 centimetrů. Na dva pruhy to bude 2 × 200 = 400 centimetrů.

Příklad spotřeby vzorovaného závěsu na stejné okno:

Výška zakryté plochy je 180 centimetrů, raport (vzdálenost, po které se opakuje vzor na látce) je 62 centimetrů, potřebujeme dva pruhy závěsů.

K výšce závěsu 180 centimetrů připočítáme 20 centimetrů na zahnutí = 200 centimetrů. Tuto výšku podělíme raportem: 200 : 62 = 3,22. Tento výsledek (3,22) zaokrouhlíme na celé vyšší číslo, což je 4. Tento výsledek (4) vynásobíme raportem (62) a vyjde nám spotřeba látky na jeden pruh závěsu: 4 × 62 = 248 cm. Potřebujeme dva pruhy, proto 248 vynásobíme dvěma, což je 496 centimetrů. Celková spotřeba vzorované látky na závěsy je 496 centimetrů.

Porovnání:

Porovnáme-li spotřebu materiálu na jednobarevné závěsy (400 cm látky) a spotřebu materiálu na vzorované závěsy (496 cm látky), zjistíme, že na stejné okno by v tomto případě byla u vzorovaných závěsů spotřeba materiálu skoro o čtvrtinu vyšší než u jednobarevných závěsů.

Příklady spotřeby materiálu na záclony a závěsy, které jsme uvedli, jsou jen orientační. Dekorace mají obrovské množství variant a každá z nich má také svá specifika. Proto se na nás v případě pochybností můžete obrátit. Pokud to bude v našich silách, rádi Vám pomůžeme.

POKUD DÁVÁTE PŘEDNOST různým obloukům, volánům a ozdobám, výpočet spotřeby materiálu tomu pak musíte přizpůsobit.
POKUD DÁVÁTE PŘEDNOST různým obloukům, volánům a ozdobám, výpočet spotřeby materiálu tomu pak musíte přizpůsobit.

Všechny dekorace na snímcích v tomto článku navrhnul designér Radomír Petroš a zhotoveny byly v dílně firmy Petroš interier.

Nechejte si i Vy tu nejkrásnější dekoraci pro Vaše okno navrhnout designérem. Pro více informací a objednávku klikněte na záložku designer, nebo na tento odkaz: http://www.petros-interier.cz/…signera.html

 


zpět na články