Vyhledávač CZ Facebook EN

NOVÉ TRENDY PRO ROK 2013 JSOU TADY!

Rok uběhl jako voda a se začátkem roku 2013 jsme pro Vás opět přivezli nejnovější novinky a trendy z největšího světového veletrhu bytového textilu – z veletrhu Heimtextil 2013, který v lednu proběhnul v německém Frankfurtu nad Mohanem.

Nápady z Heimtextilu přeneseme až do Vašeho domova

Z veletrhu Heimtextil pro Vás vždy přivážíme velké množství nových materiálů na záclony a závěsy, nejnovější trendy, nápady a inspiraci. Zde se také pravidelně setkáváme s našimi dobrými dodavateli z celé Evropy i ze světa, se kterými se jindy přes rok vídáme jen zřídka. Přeneseně je to důležité i pro Vás – milé a vážené zákazníky! Právě zde si totiž s odborníky ze světa vzájemně vyměňujeme zkušenosti, poznatky a nápady, které potom přenášíme až do Vašich domovů.

DESIGNÉR RADOMÍR PETROŠ (vlevo) na veletrhu Heimtextil 2013 probírá žhavé módní novinky s naším dvorním dodavatelem, který je zároveň jedním z posledních německých výrobců záclon a dekoračních látek.
DESIGNÉR RADOMÍR PETROŠ (vlevo) na veletrhu Heimtextil 2013 probírá žhavé módní novinky s naším dvorním dodavatelem, který je zároveň jedním z posledních německých výrobců záclon a dekoračních lá­tek.

Ve Frankfurtu se sešel celý svět, všem ale kralovali Turci

Právě na tomto světovém fóru se také nejvíce projevují celkové nálady a trendy, které ve světě bytového textilu vládnou. Organizátoři letos veletrh opět hodnotí velmi pozitivně. Co do počtů vystavovatelů i návštěvníků jsou čísla téměř konstantní: Vystavovatelů letos o 57 přibylo, návštěvníků o 1451 ubylo, což jsou v celkových počtech celkem zanedbatelná čísla:

  • Vystavovatelů se letos prezentovalo 2 658 a pocházeli ze 62 zemí z celého světa včetně USA, Kanady, Ruska, Spojených arabských emirátů, Velké Británie, z celé Evropy i Asie. Návštěvníků se letos dostavilo 66 000 ze 128 zemí, přičemž 67% jich pocházelo ze zemí mimo Německa.

Někteří nepřijeli – a už ani nepřijedou

Nicméně při bližším ohledání se přece jen určité změny projevily. Předně si nešlo nevšimnout, že celá řada firem, a to i velkých a významných, následkem světové ekonomické krize během uplynulého roku zkrachovala, případně se nechala pohltit silnější konkurencí. Obzvlášť patrné je to u německých výrobců, kterých z původních mnoha desítek už zbylo skutečně jen několik málo posledních – dali by se zřejmě spočítat na prstech ruky. Ostatní buď úplně zmizeli ze světa, nebo se pod neustálým tlakem na snižování ceny na úkor kvality přeorientovali z kvalitní výroby vlastních výrobků na dovoz podstatně méně kvalitního, ale levnějšího zboží z Asie. (Nemusíte se ale obávat, náš hlavní německý dodavatel, od něhož máme mezi českými firmami výhradní zastoupení, naštěstí takovéto potíže nemá.) :) Podle postřehů přeživších nejdříve zkrachovali právě ti výrobci, kteří „asijskému tlaku" podlehli a začali své zboží prodávat za neadekvátně nízké ceny.

Turci hýbou trhem, evropské zboží bude brzy vzácností

Právě s tím souvisí i další postřeh, a to že mezi vystavovateli na veletrhu znatelně ubylo evropských výrobců a naopak výrazně přibylo nejrůznějších tureckých stánků. Navíc i mnohé silné evropské firmy, které se dosud na Heimtextilu prezentovaly na velkorysém prostoru, se letos uskromnily a pronajaly si pro svou prezentaci podstatně menší místo. Naopak mnohé turecké stánky, které v minulosti na veletrhu buď vůbec nebyly, nebo bývaly jen maličké, případně se ztrácely v pavilonu „Asijský svět“ (ten svým pojetím – na rozdíl od ostatních mnohem honosnějších pavilonů – nejspíš připomíná vietnamskou tržnici), se zde letos rozpínaly ve velkém stylu. Ve výsledku tento trend pro konečné zákazníky nutně musí znamenat ještě větší rozevření pomyslných nůžek – méně kvalitního tureckého a asijského zboží se na trhu objeví přehršle, tím pádem bude i za nízké ceny. Naopak kvalitnější evropské zboží bude stále vzácnější, tím pádem také dražší. Navíc se dá očekávat, že v rámci Evropy přežijí skutečně jen ti nejlepší a nejsilnější výrobci. Snad tento málo potěšitelný trend přispěje aspoň k tomu, že se lidé naučí více rozeznávat kvalitu od nekvality…

Na co se můžete těšit u nás

Tolik k samotnému veletrhu. A na co nového se letos ve firmě Petroš interier můžete těšit vy, naši milí zákazníci? Jako každým rokem jsme se i letos snažili orientovat právě na kvalitní evropské výrobce. Většinou jde o naše dlouholeté prověřené dodavatele (včetně našeho „dvorního dodavatele“ z Německa), kteří pro Vás i na letošní rok připravili řadu úžasných kolekcí záclon a závěsů se spoustou nových nápadů, vzorů a materiálů. Některé nové vzorníky si můžete už nyní prohlédnout v naší firemní prodejně, většina z nich ale postupně dorazí během února a března.

Pro náročné zákazníky jsme letos nově navázali spolupráci s jedním okouzlujícím anglickým dodavatelem, který nabízí skutečně úchvatné látky a svou skvělou prezentací si doslova dobyl srdce letošního veletrhu. Jde o látky, které jsou svým designem srovnatelné se značkovými výrobky „Haute couture“, ale většinou za výhodnější ceny. Ocení je obzvláště nároční zákazníci, kteří se nebojí originálního designu a krásy přírodních materiálů. Věříme, že Vám letos nové záclony a závěsy přinesou mnoho radosti a potěšení, podobně, jako přinášejí potěšení i nám.

I NA LETOŠNÍ SEZONU JSME PRO VÁS na Heimtextilu vybrali spoustu nových krásných záclon a závěsů. Navštívili jsme ve stáncích celou řadu nových i osvědčených kvalitních dodavatelů ze všech koutů Evropy a nakoupili jsme u nich pro Vás překrásné látky. Bohužel Vám z veletrhu nemůžeme ukázat více snímků, protože na celém výstavišti platí přísný zákaz fotografování.
I NA LETOŠNÍ SEZONU JSME PRO VÁS na Heimtextilu vybrali spoustu nových krásných záclon a závěsů. Navštívili jsme ve stáncích celou řadu nových i osvědčených kvalitních dodavatelů ze všech koutů Evropy a nakoupili jsme u nich pro Vás překrásné látky. Bohužel Vám z veletrhu nemůžeme ukázat více snímků, protože na celém výstavišti platí přísný zákaz fotografování.

Heimtextil 2013 – Trendy

Kromě nových materiálů jsme se zaměřili také na nové módní trendy pro nadcházející sezonu. Tyto trendy vzešly ze spolupráce těch nejlepších designérských týmů a módních tvůrců z řady zemí napříč celým světem. S výsledky jejich práce se odborná veřejnost mohla poprvé seznámit právě na frankfurtském veletrhu Heimtextil 2013 letos v lednu. Inspirace těmito trendy je využitelná stejně tak v oděvní módě, jako v módě pro okna a bytový textil.

  • Pro letošní rok tedy na Heimtextilu módní tvůrci už tradičně představili čtyři základní módní směry. Jsou to: The historian, The eccentric, The inventor a The geologist (tedy historik, excentrik, vynálezce a geolog).

The historian – Historik

The historian, to je styl inspirovaný středověkou historií. Není to však jen slepé kopírování minulosti, nýbrž objevuje způsoby, jak se historie může dotýkat současného života. Je to styl pro milovníky luxusu, kteří dokáží ocenit hodnotu kvality, řemeslné propracovanosti a historického kouzla. Inspiruje se extrémním bohatstvím a historickými uměními a řemesly. Je velmi expresivní, opulentní a rafinovaný. Působí vznešeně a aristokraticky, opovrhuje jednorázovými pomůckami a povrchností, vyznává představu krásy, vnitřní hodnoty, perfektního řemeslného zpracování a hlubokého příběhu. Styl se narodil v technologicky dominantní kultuře, kde jen určití lidé hledají způsoby, jak začlenit dějiny do moderního životního stylu. Ke stylu se hodí samet, hedvábné satény, krajky, brokáty a ornamenty. Paleta barev je tlumená, jako by postrádala jasné denní světlo. Perleťový třpyt látek odhaluje jen mihotavé světlo svící, matné tmavé odstíny se jeví tajemně.

TAKTO MÓDNÍ TVŮRCI na letošním Heimtextilu prezentovali trendový styl The historian - historik.
TAKTO MÓDNÍ TVŮRCI na letošním Heimtextilu prezentovali trendový styl The historian – historik.
THE HISTORIAN, to je styl inspirovaný středověkým bohatstvím a řemeslnou zručností.
THE HISTORIAN, to je styl inspirovaný středověkým bohatstvím a řemeslnou zručností.
STYL THE HISTORIAN je velmi opulentní, dekorativní a vznešený.
STYL THE HISTORIAN je velmi opulentní, dekorativní a vznešený.

The eccentric – Výstřední, excentrický

Představte si příslušnice generace Květinových dětí, které zůstaly stylu hipís věrné až do svých dnešních sedmdesáti let, případně styl babičky Yetty ze známého TV seriálu Chůva k pohledání… Tak přesně toto je styl The eccentric. Je velice barevný, pozitivní, odvážný a náruživý.

Okázalost se zde míchá s vášní pro dekorativní umění a řemesla a společně vytvářejí unikátní kolekci plnou kuriozit a výstřelků. Najdete zde folklorní aspekty, exotické odkazy a kmenové vlivy, úlovky lovce a sběratele, míchají se tu nové objevy s tradičními prvky a vše je volně seskupeno do jedinečného velkorysého a extravagantní­ho mixu.

Vyznavači excentrického stylu jsou lovci a sběrači: svobodomyslní jednotlivci, kteří vedou pestrý životní styl a mají společnou slabost pro dekorativnost a otevřenost. Jsou to současní šviháci a moderní bohémové, kteří pořádají pro svou radost a potěšení soukromé turné po celém světě. Mají slabost pro vše kultovní a mimořádné – ale nejsou to jen povrchní loutky, naopak jsou si velmi dobře vědomi kulturního kontextu a znají původ svých trofejí.

Střetávají se zde bohaté barvy s decentními, aby společně vytvořily paletu plnou extravagance a exotiky. Své místo zde najdou květiny, pruhy, britské tvídy, gobelíny, orientální vzory i vzory zvířecí kůže, paví péra a peří ptáků, obrazy motýlů i ptáků.

STYL THE ECCENTRIC je velmi barevný, svěží, pozitivní, odvážný a náruživý.
STYL THE ECCENTRIC je velmi barevný, svěží, pozitivní, odvážný a náruživý.
THE ECCENTRIC, to je styl svobodomyslných bohémů, kterým nevadí míchat tradiční a nové.
THE ECCENTRIC, to je styl svobodomyslných bohémů, kterým nevadí míchat tradiční a nové.
THE ECCENTRIC je styl plný radosti a vášně.
THE ECCENTRIC je styl plný radosti a vášně.

The inventor – Vynálezce

The inventor je styl inteligentního hravého volnomyšlenkáře a experimentátora, který celý život vidí jako zábavnou a vzrušující hru. Zkoumá nejrůznější možnosti, řeší je zábavným způsobem, který současně přináší užitek i relaxaci. „Vynálezce“ však zároveň na výsledku zanechává zřetelné stopy své osobnosti. Snaží se kolem sebe vytvořit vlastní osobitý životní prostor, který mu bude nejen usnadňovat život, ale také pojme jeho nejintimnější touhy a představy. Zabývá se rád okrajovými činnostmi a je spokojen, když v nich může uplatňovat své originální nápady. Spojuje práci se zábavou a záleží mu při tom více na procesu než na výsledku. Je to tak trochu styl potrhlého vynálezce a všeuměla Járy Cimrmana, nebo – chcete-li, mladý, svěží a velmi nekonformní styl.

Lidé, kteří vyznávají styl The inventor, milují experimenty, hledají dobrodružství a touží po neobjevených světech zázraků. Jsou to oportunní postavy, které chtějí vše vyzkoušet a udělat svou značku na konstrukčních a výrobních procesech. V kontaktu s přáteli a světem jsou připraveni sdílet jak to vnitřní, tak i vnější.

Tomu odpovídá i barevnice látek a typy materiálů. Odráží hravost, elán a vnitřní jiskření spolu s decentní funkčností a se zdravou dávkou zábavy. Styl The inventor je plný podivných kontrastů, kombinuje umělé s přírodním, interaktivní s konstantním, horké se zmrzlým, pestrobarevné s umírněným. Je plný živých, sytých, svěžích odstínů. Celkově působí značně „plastově“, „latexově“ nebo „staniolově“, při bližším ohledání tu však najdete i přírodní barvy a struktury dřeva, kovu nebo skla. Kombinuje nevýrazné odstíny, jako jsou šedá, hnědá a béžová s výraznými – až uměle působícími barvami. V kurzu je zejména tmavomodrá, tlumená žlutá, jedovatě zelená, hořčicová a fialová, obávat se ale nemusíte ani starorůžové, tyrkysové, lososové či oranžové.

STYL THE INVENTOR je mladý, svěží a velmi nekonformní.
STYL THE INVENTOR je mladý, svěží a velmi nekonformní.
THE INVENTOR je styl pro hravé experimentátory, kteří rádi spojují práci a zábavu a touží se přičinit o to, aby svět byl jednodušší a zábavnější.
THE INVENTOR je styl pro hravé experimentátory, kteří rádi spojují práci a zábavu a touží se přičinit o to, aby svět byl jednodušší a zábavnější.
THE INVENTOR kombinuje tlumené a jasné, umělé a přírodní, zábavné a funkční.
THE INVENTOR kombinuje tlumené a jasné, umělé a přírodní, zábavné a funkční.

The geologist – Geolog

Styl The geologist oslavuje přírodu a snaží se v ní objevovat neznámé a nečekané. Strhuje Vás do světa velkolepých přírodních sil, které jsou tvořivé i destruktivní zároveň. Vyznává hodnoty vzácné nedokonalosti geologických struktur, zobrazuje ustavičný vývoj organického růstu i neustálé změny vyvolané erozí, oxidací a sebedestruktivní silou přírody. Poslechněte si Zemi a prožijte to naplno… Nechejte se inspirovat vědou o přírodě a jejími surrealistickými energiemi. Objevujte nejhlubší vrstvy Země s jejími ukrytými poklady černého uhlí, kovových rud, zlata a barevných drahokamů.

Styl „geolog“ se hodí pro milovníky dobrého ohleduplného života, kteří jsou si vědomi kvality výrobků, stejně jako jejich původu. Zajímá je, odkud to všechno, co používají, pochází a jaké to má sociální dopady i účinky na životní prostředí. Milují přírodu a přírodní produkty a s pokorou přijímají fakt, že člověk i jeho technika jsou nedílnou součástí současného přírodního ekosystému.

Tento styl odráží tajemné stránky přírody. Temným, hustým a zdrženlivým přírodním odstínům vdechují život nepravidelné povrchové efekty. Tmavé odstíny kamenů a země však rozzáří svým jedovatým jasem a zlatě-měděným leskem intenzivní barvy přírodních krystalů a rud. Představte si temně černou zemi, ze které se najednou vyloupnul zářivě fialový krystal ametystu, zeleného smaragdu, tmavomodrého azuritu, červeného rubínu, hořčicového topasu, zlatavého pyritu nebo kus měděné rudy – a poznáte barevnici stylu The geologist.

THE GEOLOGIST je styl, který odráží skrytá tajemnství přírody.
THE GEOLOGIST je styl, který odráží skrytá tajemnství přírody.
THE GEOLOGIST, to je styl země, kovových rud a drahokamů.
THE GEOLOGIST, to je styl země, kovových rud a drahokamů.
NEPRAVIDELNÉ STRUKTURY jsou u stylu The geologist velmi podstatné.
NEPRAVIDELNÉ STRUKTURY jsou u stylu The geologist velmi podstatné.

Náš tip:

  • Kolekce nových záclon a závěsů si už brzy (pravděpodobně v průběhu února a března) budete moci prohlédnout ve firemní prodejně Petroš interier na Zámeckém náměstí (Zámecké ulici) 54 ve Frýdku-Místku.
 


zpět na články