Vyhledávač CZ Facebook EN

Jak obléknout kuchyňské okno? Praktické jsou římské rolety i překřížené záclony

Nahaté okno v kuchyni sice nebrání výhledu, ale určitě to není „to pravé ořechové“. Skutečnou parádu udělá až hezká dekorace. Designér na kuchyňská okna doporučuje především římské rolety nebo překřížené záclony. Římské rolety jsou velmi hezké a praktické, překřížené záclony romantické a luxusní. Oba tyto typy stínění navíc nebrání výhledu. Co zvolíte Vy?

PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY bývají velice romantické. Mimořádně se hodí do rustikálních interiérů.
PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY bývají velice romantické. Mimořádně se hodí do rustikálních interiérů.

Okna v kuchyních jsou mnohdy podceňovaná a často zůstávají nahatá – třeba jen proto, že se paní domu zdají jakékoliv textilie v blízkosti kuchyňské linky zbytečné, nehygienické nebo nepraktické. Teprve vhodně dekorované okno ale v kuchyni udělá tu pravou parádu! Navíc bývá účelné, když je možné kuchyň ochránit před přímým slunečním světlem nebo i před nechtěnými zvědavými pohledy zvenčí.

ŘÍMSKÉ ROLETY záclonového typu vypadají moc hezky. Budou slušet spíše do modernějších kuchyní.
ŘÍMSKÉ ROLETY záclonového typu vypadají moc hezky. Budou slušet spíše do modernějších kuchyní.
NAD KUCHYŇSKOU LINKOU jsou římské rolety nejen hezké, ale i praktické - dají se podle potřeby vytáhnout a cípy nepřekážejí.
NAD KUCHYŇSKOU LINKOU jsou římské rolety nejen hezké, ale i praktické – dají se podle potřeby vytáhnout a cípy nepřekážejí.
VZHLED záclonové římské rolety může osvěžit například barevný vzorek.
VZHLED záclonové římské rolety může osvěžit například barevný vzorek.
VZORKŮ A BAREV se nabízí obrovské množství, stačí vybrat ten správný.
VZORKŮ A BAREV se nabízí obrovské množství, stačí vybrat ten správný.

Zastínění kuchyňských oken se skutečně dá řešit i velmi prakticky. V této souvislosti se římské rolety – ať už záclonového nebo závěsového typu – přímo nabízejí. Nejenže v případném průvanu římské rolety nevlají, jako to mají ve zvyku záclony a závěsy. Další výhodou římských rolet je i to, že se dají snadno vyhrnovat směrem vzhůru. Clonu je možné variabilně regulovat a dekorace přitom nikde nepřekáží.

ŘÍMSKÉ ROLETY závěsového typu po otevření okna určitě nebudou v průvanu vlát.
ŘÍMSKÉ ROLETY závěsového typu po otevření okna určitě nebudou v průvanu vlát.
HEZKY BUDOU VYPADAT jak jednobarevné, tak i vzorované římské rolety.
HEZKY BUDOU VYPADAT jak jednobarevné, tak i vzorované římské rolety.

Římské rolety oproti záclonámzávěsům potřebují také mnohem méně místa. Dají se vyrobit i tak, že zakryjí pouze jen samotné okno, do šířky nutně nepotřebují žádný další prostor. „Právě v kuchyních se totiž velice často objevuje problém s místem. Kuchyňská linka je často zavěšena hned vedle okna a na jakoukoliv dekoraci tam už prostě není prostor. Římské rolety tento problém umí velmi elegantně řešit,“ vysvětli designér Radomír Petroš.

ŘÍMSKÉ ROLETY nepotřebují do šířky příliš moc místa. Hodí se tedy i pro ty kuchyně, kde linka začíná hned vedle okna.
ŘÍMSKÉ ROLETY nepotřebují do šířky příliš moc místa. Hodí se tedy i pro ty kuchyně, kde linka začíná hned vedle okna.

Římské rolety přitom bývají moc hezké. Když jsme kdysi římské rolety zaváděli jako naprostou novinku, zákazníci si je většinou nechávali zhotovovat do kuchyní kvůli jejich praktičnosti. Římské rolety si však brzy získaly srdce lidí také svou krásou a elegancí – a z kuchyní se tak postupně začaly rozšiřovat i na další okna do celého domu. A to je myslím moc dobře,“ usmíval se designér.

POKUD SE LÁTKA zvolí správně, římské rolety jsou velice dekorativní a krásné. Celému interiéru mohou dodat příjemný šmrnc.
POKUD SE LÁTKA zvolí správně, římské rolety jsou velice dekorativní a krásné. Celému interiéru mohou dodat příjemný šmrnc.

Nespornou výhodou římských rolet je i to, že se dají vyrobit z nejrůznějších záclonovýchzávěsových dekoračních látek, kterých je na trhu i v naší nabídce nepřeberné množství. Každá římská roleta tak může být jiná a originální. Když je navíc zhotovena na zakázku z kvalitní a krásné (malosériové) látky a tato látka je vybraná přesně ke stylu a k barvám interiéru, je taková římská roleta ve výsledku vlastně takovým malým uměleckým dílkem.

KAŽDÁ ŘÍMSKÁ ROLETA může být jiná a originální. Na výrobu římských rolet si totiž můžete vybrat z nepřeberné škály materiálů.
KAŽDÁ ŘÍMSKÁ ROLETA může být jiná a originální. Na výrobu římských rolet si totiž můžete vybrat z nepřeberné škály materiálů.
AŤ UŽ VZOROVANÉ nebo jednobarevné, římské rolety bývají vždy velice dekorativní.
AŤ UŽ VZOROVANÉ nebo jednobarevné, římské rolety bývají vždy velice dekorativní.

Totéž ovšem samozřejmě může platit i pro krásné záclony a závěsy. Ty sice nad kuchyňskou linkou nemusejí být až tak praktické, oproti římským roletám zato většinou působí velice romanticky a útulně. Vaření v tak pěkném prostředí pak musí být skutečně radost.

KUCHYŇSKÉ OKNO nemusí být vždy jen nad linkou. Obzvláště v případech, kdy se okno nachází mimo prostor pro vaření, na něm vyniknou hezké záclony a závěsy. Když se pak stejná dekorační látka použije i na ubrus či další doplňky, výsledek může být skutečně úžasný. Tyto kvalitní hladké záclony a závěsy s jemným kytičkovým vzorkem jsou nařaseny na řasící pásku a zavěšeny na dřevěné garnýži. Celek působí velmi útulně a harmonicky.
KUCHYŇSKÉ OKNO nemusí být vždy jen nad linkou. Obzvláště v případech, kdy se okno nachází mimo prostor pro vaření, na něm vyniknou hezké záclony a závěsy. Když se pak stejná dekorační látka použije i na ubrus či další doplňky, výsledek může být skutečně úžasný. Tyto kvalitní hladké záclony a závěsy s jemným kytičkovým vzorkem jsou nařaseny na řasící pásku a zavěšeny na dřevěné garnýži. Celek působí velmi útulně a harmonicky.

Širokou nabídku jednobarevných i vzorovaných dekoračních látek na závěsyřímské rolety najdete v našem katalogu zboží pod tímto odkazem: http://www.petros-interier.cz/katalog/zavesy/

ZÁCLONA S KRAJKOVOU BORDUROU sice v kuchyni není až tak obvyklá, krásná ale určitě je.
ZÁCLONA S KRAJKOVOU BORDUROU sice v kuchyni není až tak obvyklá, krásná ale určitě je.
JEDNODUCHÁ HLADKÁ ZÁCLONA nad kuchyňskou linkou také vypadá hezky.
JEDNODUCHÁ HLADKÁ ZÁCLONA nad kuchyňskou linkou také vypadá hezky.

Lidé často řeší otázku, jestli si do kuchyně vůbec nějaké stínění pořizovat – nechtějí si totiž kazit příjemný výhled z okna. Je přeci velmi příjemné mít při vaření nebo mytí nádobí krásný výhled. Právě římské rolety jsou v tomto směru nedostižné: stačí je vyhrnout trochu nahoru a pohled ven nic neruší.

ŘÍMSKÉ ROLETY STAČÍ povytáhnout a výhled z okna už nic rušit nebude.
ŘÍMSKÉ ROLETY STAČÍ povytáhnout a výhled z okna už nic rušit nebude.
ŘÍMSKÁ ROLETA ZÁCLONOVÉHO TYPU sluší i nad jídelní stůl v kuchyni. Stačí trochu povytáhnout a snídaně u takového stolečku s výhledem do přírody se může proměnit v příjemný estetický zážitek.
ŘÍMSKÁ ROLETA ZÁCLONOVÉHO TYPU sluší i nad jídelní stůl v kuchyni. Stačí trochu povytáhnout a snídaně u takového stolečku s výhledem do přírody se může proměnit v příjemný estetický zážitek.

Kdo však nechce římské rolety a dává přednost spíše záclonám, nemusí si zoufat! Zastínění kuchyňského okna může vyřešit například překříženými záclonami. „Překřížené záclony jsou krásné, romantické a luxusní. Díky bočním úvazům zároveň zachovávají žádoucí výhled z okna,“ shrnul výhody designér Radomír Petroš.

PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY bývají velice romantické. V tomto případě designér Radomír Petroš paní domu doporučil lehký kvalitní voál s něžným modrým vzorečkem. Záclony jsou nařaseny a zavěšeny na poutka.
PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY bývají velice romantické. V tomto případě designér Radomír Petroš paní domu doporučil lehký kvalitní voál s něžným modrým vzorečkem. Záclony jsou nařaseny a zavěšeny na poutka.
VZDUŠNÁ, ROMANTICKÁ, KRÁSNÁ. Nic jiného asi o této překřížené zácloně nelze tvrdit. Materiál, ze kterého je tato záclona vyrobena, je samozřejmě velmi kvalitní. Vysoká jakost záclony je patrná už na první pohled.
VZDUŠNÁ, ROMANTICKÁ, KRÁSNÁ. Nic jiného asi o této překřížené zácloně nelze tvrdit. Materiál, ze kterého je tato záclona vyrobena, je samozřejmě velmi kvalitní. Vysoká jakost záclony je patrná už na první pohled.

Širokou nabídku hladkých i vzorovaných záclonvoálů najdete v našem katalogu zboží pod tímto odkazem: http://www.petros-interier.cz/…log/zaclony/

Překřížené záclony se hodí spíše do rustikálnějších interiérů, obzvláště hezky vyniknou vedle dřevěných linek.

PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY se typově hodí spíše k dřevěným linkám nebo do interiérů ve venkovském a přírodním stylu.
PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY se typově hodí spíše k dřevěným linkám nebo do interiérů ve venkovském a přírodním stylu.

Oproti tomu římské rolety budou více slušet moderně zařízeným kuchyním.

BARVA římských rolet se dá krásně sladit s ostatním vybavením interiéru - výběr materiálů je totiž velice široký. Typově budou římské rolety nejvíce slušet do moderních kuchyní.
BARVA římských rolet se dá krásně sladit s ostatním vybavením interiéru – výběr materiálů je totiž velice široký. Typově budou římské rolety nejvíce slušet do moderních kuchyní.

Výhled z okna zachovají i krátké (tříčtvrťové) záclony, ty ale designér příliš nedoporučuje. „Spousta lidí si v obavách, aby si nezkazili výhled z kuchyňského okna, pořizují krátké záclony. To však rozhodně není ideální řešení. I hezké krátké záclony jsou pořád jen krátké záclony – a jejich nedostatečná délka jim na eleganci rozhodně nepřidává. Na rozdíl od nich jsou římské rolety nebo překřížené záclony v drtivé většině případů podstatně estetičtější alternativou, přičemž obě výhled z okna rovněž zachovají,“ připomenul designér Radomír Petroš.

ŘÍMSKOU ROLETU stačí povytáhnout a výhledu nic nebrání.
ŘÍMSKOU ROLETU stačí povytáhnout a výhledu nic nebrání.
NAROZDÍL OD KRÁTKÉ ZÁCLONY se však římská roleta může podle potřeby také spustit.
NAROZDÍL OD KRÁTKÉ ZÁCLONY se však římská roleta může podle potřeby také spustit.

V kuchyni je vhodné použít na záclony, závěsyřímské rolety takové materiály, které se snadno perou. Pro římské rolety navíc doporučujeme zvolit mechaniku s novým systémem Easy wash, který umožňuje v případě praní snadné a rychlé odepnutí a zpětné zapnutí římské rolety. Díky tomuto převratnému, a přitom velmi jednoduchému, systému už není třeba pracně vyvlékat a zpět zase navlékat provázky římské rolety do jejích oček. U římské rolety se systémem Easy wash se prostě provázek jen „vycvakne“ nahoře z mechanismu a samotná roleta se stáhne ze suchého zipu. Římská roleta se pere i s provázkem. Po vyprání se pak stejně jednoduše nasadí zpět.

Více informací o římských roletách i o systému Easy wash najdete pod tímto odkazem: http://www.petros-interier.cz/…mske-rolety/

PRANÍ římské rolety je nyní mnohem jednodušší, než tomu bývalo v minulosti. Stačí použít systém Easy wash, který jsme nedávno zavedli na český trh.
PRANÍ římské rolety je nyní mnohem jednodušší, než tomu bývalo v minulosti. Stačí použít systém Easy wash, který jsme nedávno zavedli na český trh.

Je rovněž dobré, když kuchyňské záclony a závěsy nemají přílišnou tendenci nasávat cizí pachy. Proto jsou do kuchyně vhodnější spíše materiály s větším podílem polyesterových vláken. V tomto případě je však třeba dávat pozor, aby se dekorace nemohly vznítit od sporáku, pečící trouby nebo jiného kuchyňského zařízení.

MATERIÁL s větším podílem polyesterových vláken se na římské rolety do kuchyní hodí nejlépe. Nejenže nemívá příliš tendence nasávat vůně a pachy, ale také dobře drží tvar, snadno se pere a určitě se nesrazí.
MATERIÁL s větším podílem polyesterových vláken se na římské rolety do kuchyní hodí nejlépe. Nejenže nemívá příliš tendence nasávat vůně a pachy, ale také dobře drží tvar, snadno se pere a určitě se nesrazí.

Sestavili jsme pro Vás speciální novou kolekci materiálů, které jsou pro římské rolety obzvláště vhodné. Tuto kolekci materiálů pro římské rolety najdete pod tímto odkazem: http://www.petros-interier.cz/…mske-rolety/

Co se týče barev a vzorů, v tom prakticky neexistuje omezení. Platí tu totéž, co v jakémkoliv jiném interiéru: druh dekoračního materiálu, styl ušití i jeho vzor a barva by měly být v souladu s ostatním zařízením místnosti. Rozhodně to neznamená, že by všechno muselo být laděno „tón v tónu“, naopak výraznější akcent někdy bývá velmi žádoucí. Vhodně zvolený kontrastní prvek může interiéru dodat jiskru, napětí a šmrnc.

Nechejte si tu nejkrásnější dekoraci pro Vaše okno navrhnout naším designérem. Pro více informací a objednávku klikněte zde: http://www.petros-interier.cz/…signera.html

 


zpět na články