Vyhledávač CZ Facebook EN

JAK SI VYBRAT ZÁCLONY DO OBÝVÁKU

Jak si nejlépe vybrat záclony do obýváku, to je nesmírně živé téma, což dokazuje Vaše každodenní poptávka po tomto zboží. Každá paní domu si přeje, aby byl obytný prostor, ve kterém se potkává celá rodina i přátelé, krásný, útulný a reprezentativní. Proto obývací pokoj zařizuje s největší pečlivostí. Skutečná třešinka na dortu však přichází až na závěr – ve chvíli, kdy je třeba vybrat nové záclony a závěsy do obýváku. Podívejme se tedy blíže na téma Záclony do obýváku

VYBRAT KRÁSNÉ ZÁCLONY DO OBÝVÁKU, to někdy může být docela oříšek.
VYBRAT KRÁSNÉ ZÁCLONY DO OBÝVÁKU, to někdy může být docela oříšek.

Nabídka záclon je obrovská a stále se rozšiřuje. Záclony a závěsy si můžete vybírat z nepřeberného množství materiálů, vzorů a barev. Ke každému stylu se také hodí jiný typ ušití. Jak si ale v té záplavě vybrat?

Než si přijdete záclony do obýváku vybrat, zkuste se zamyslet nad tím:

  • jaké barvy a odstíny už jsou ve Vašem interiéru obsaženy
  • jaké vzory se ve Vašem interiéru objevují (například geometrické, zdobné, květinové…)
  • jaký máte styl interiéru (např. moderní, minimalistický, klasický, retro, romantický, country…)
  • jaký typ záclony se Vám nejvíce líbí (například jemná lesklá organza, hustěji tkaný praktický voál, přírodně působící batist, zvrásněný crash, luxusní vyšívané záclony apod.)
  • jaký způsob ušití se Vám nejvíce líbí (moderní pravidelný Wave systém, romantičtější Vlámské sklady, římské rolety, narážecí kroužky, obyčejná řasící páska…)
  • v jakém cenovém rozpětí se můžete pohybovat (u záclony si velmi orientačně cenu za materiál spočítáte tak, že šíři zakrývané plochy vynásobíte 2–3× podle toho, jak bohatě chcete mít záclony nařasené – a tuto míru vynásobíte cenou záclony v příslušné výšce.)
ČISTÝ STYL. Tento krásný interiér je ukázkou čistého moderního stylu. Základní barvy jsou zde světlá holubičí šedá a přírodně bílá. Moderní styl podtrhuje naprostá jednoduchost, zejména co se týká vzorů. Interiér s velkými okny do zahrady nepotřebuje žádné velké zatemňování, proto zde postačuje lehký a vzdušný inbetvween - tedy něco mezi záclonou a závěsem. Záclony jsou zřaseny technikou Wave systém, který k tomuto stylu úžasně sluší. Interiér je celkově luxusní, čemuž samozřejmě odpovídá i kvalita vybraných záclon. Návrh a realizace těchto dekorací oken pochází z dílny Petroš interier.
ČISTÝ STYL. Tento krásný interiér je ukázkou čistého moderního stylu. Základní barvy jsou zde světlá holubičí šedá a přírodně bílá. Moderní styl podtrhuje naprostá jednoduchost, zejména co se týká vzorů. Interiér s velkými okny do zahrady nepotřebuje žádné velké zatemňování, proto zde postačuje lehký a vzdušný inbetvween – tedy něco mezi záclonou a závěsem. Záclony jsou zřaseny technikou Wave systém, který k tomuto stylu úžasně sluší. Interiér je celkově luxusní, čemuž samozřejmě odpovídá i kvalita vybraných záclon. Návrh a realizace těchto dekorací oken pochází z dílny Petroš interier.

1. JAKÉ BARVY A ODSTÍNY UŽ JSOU VE VAŠEM INTERIÉRU OBSAŽENY

I když se to nezdá, záclony se vyrábějí v obrovské škále barev a odstínů. Základem jsou samozřejmě bílé a krémové záclony – a už tady můžete narazit na první úskalí. Ono totiž není bílá jako bílá a není krémová jako krémová. I u těchto „jednoduchých“ barev existují různé odstíny od zářivě sněhobílé přes tlumeně bílou až po přírodně bílou. Nebo u krémových odstínů od jemně krémové či žlutší smetanové, přes tmavší odstín šampaňského až po odstíny s lehounkým nádechem hnědé, zelené či šedé. Barevnice záclon potom pokračují přes všechny barvy a odstíny, na které si jen vzpomenete – a to jsme se ještě nedostali k barvám vzorů a jejich kombinacím!

Jak si tedy vybrat barvu záclony do obýváku? Klasika jsou samozřejmě bílé záclony, ale vůbec se nemusíte obávat ani nejrůznějších barevných záclon. Je to jen otázka zvyku a dobrého výběru. Ideální je samozřejmě vzorek záclony přiložit přímo k zařízení interiéru (nebo aspoň barvy z interiéru pomocí různých ústřižků a vzorků přinést s sebou do prodejny).

ZÁCLONY SE VYRÁBĚJÍ snad ve všech barvách, na jaké si jen vzpomenete. Z využití barevných záclon vůbec nemusíte mít obavy, důležitý je jen správný výběr. Pokud se Vám to podaří, výsledek pak skutečně stojí za tu námahu.
ZÁCLONY SE VYRÁBĚJÍ snad ve všech barvách, na jaké si jen vzpomenete. Z využití barevných záclon vůbec nemusíte mít obavy, důležitý je jen správný výběr. Pokud se Vám to podaří, výsledek pak skutečně stojí za tu námahu.

Výběr Vám také značně ulehčí, když si uvědomíte, jestli ve Vašem interiéru převažují teplé, nebo studené odstíny barev. Platí přitom, že všechny barvy mají své teplé i studené odstíny – včetně bílé a černé. Jak studené, tak i teplé odstíny mají i všechny barvy, které se běžně považují za studené (modrá, zelená, šedá…) či za teplé (žlutá, červená, hnědá…). Obyčejně to spolu sluší teplým odstínům s teplými, nebo naopak studeným se studenými. Takže kdybyste chtěli například k vápenně (studeně) bílé stěně použít (teple) krémové záclony, nejspíš se nedočkáte toho, že tyto záclony interiér „proteplí“ (jak to často při výběru od zákazníků slýcháme), ale spíše budou ve výsledku takové záclony, byť jinak krásné, v této kombinaci působit jako zaprané. Podobně to funguje i u všech odstatních barev a odstínů.

INTERIÉR V ÚTULNĚ TEPLÝCH BARVÁCH. V tomto interiéru vévodí teplé podzimní barvy. Do teplých odstínů žluté a hnědé barvy jsou laděny stěny, podlaha i nábytek a teplý odstín zelené barvy najdete také na křesle a na pohovce. Proto sem také designér Radomír Petroš doporučil na záclony a římské rolety lehoučký závěs v teplém žluto-béžovém odstínu.
INTERIÉR V ÚTULNĚ TEPLÝCH BARVÁCH. V tomto interiéru vévodí teplé podzimní barvy. Do teplých odstínů žluté a hnědé barvy jsou laděny stěny, podlaha i nábytek a teplý odstín zelené barvy najdete také na křesle a na pohovce. Proto sem také designér Radomír Petroš doporučil na záclony a římské rolety lehoučký závěs v teplém žluto-béžovém odstínu.
TAKÉ TENTO INTERIÉR JE LADĚN V TEPLÝCH BARVÁCH. Zařízení krásně doplňují záclony v přírodně bílé barvě.
TAKÉ TENTO INTERIÉR JE LADĚN V TEPLÝCH BARVÁCH. Zařízení krásně doplňují záclony v přírodně bílé barvě.
INTERIÉR V CHLADNÝCH LETNÍCH BARVÁCH. V tomto interiéru převládají chladné letní odstíny barev, přičemž dominantní je elegantní šedo-bílo-béžová kombinace. Chladná sněhově bílá barva záclon a závěsů je proto do tohoto interiéru ideální.
INTERIÉR V CHLADNÝCH LETNÍCH BARVÁCH. V tomto interiéru převládají chladné letní odstíny barev, přičemž dominantní je elegantní šedo-bílo-béžová kombinace. Chladná sněhově bílá barva záclon a závěsů je proto do tohoto interiéru ideální.
I TENTO INTERIÉR JE V CHLADNÝCH BARVÁCH. Podlaha, koberec, obložení krbu i stěny jsou laděny do elegantních chladných odstínů šedi, které doplňuje jasně bílá barva konferenčního stolu, stropu a záclon. Sedací souprava má neutrální přírodně bílou barvu.
I TENTO INTERIÉR JE V CHLADNÝCH BARVÁCH. Podlaha, koberec, obložení krbu i stěny jsou laděny do elegantních chladných odstínů šedi, které doplňuje jasně bílá barva konferenčního stolu, stropu a záclon. Sedací souprava má neutrální přírodně bílou barvu.

2. KOMBINACE VZORŮ

Co se týká výběru vzorů na záclonách, i zde se otevírá široké pole pro nejrůznější kreace. Obecně platí, že byste to se vzory v interiéru neměli přehnat. Není tím řečeno, že se nemůžete pustit i do odvážnějších kombinací, jako jsou například nesmírně módní kombinace pruhů a květů a podobně. Nicméně je vhodné, když je jeden vzor či jedna sladěná kreace dominantní (může to být výrazný vzor na sedačce, vzor na tapetě, vzor na koberci, vzor na závěsu, nebo třeba vzor na zácloně) a zbývající plochy už by měly být co do vzorů spíše neutrální.

DOMINANTNÍ VZOR se v tomto interiéru objevuje na záclonách - jde de facto o takzvaný in between, tedy něco mezi záclonou a závěsem. Ostatní plochy v interiéru jsou bez dalších výrazných vzorů, takže výrazné luxusní záclony mají dostatek prostoru, aby vynikly. Tyto záclony najdete, podobně jako i ostatní záclony na snímcích u tohoto článku, v nabídce Petroš interer.
DOMINANTNÍ VZOR se v tomto interiéru objevuje na záclonách – jde de facto o takzvaný in between, tedy něco mezi záclonou a závěsem. Ostatní plochy v interiéru jsou bez dalších výrazných vzorů, takže výrazné luxusní záclony mají dostatek prostoru, aby vynikly. Tyto záclony najdete, podobně jako i ostatní záclony na snímcích u tohoto článku, v nabídce Petroš interer.
VELICE MÓDNÍ KOMBINACE květinového vzoru, který odlehčuje vzor jemných proužků.
VELICE MÓDNÍ KOMBINACE květinového vzoru, který odlehčuje vzor jemných proužků.

3. STYL INTERIÉRU

V časopisech občas bývají k vidění interiéry, které jsou cíleně zařízeny v duchu „hlavně žádný styl“ – a nemusejí vždy vypadat úplně špatně. Většinou ale jde o extrémy, ve kterých se zdaleka nebude cítit dobře každý. Nejčastěji interiér přeci jen nějaký styl má – a toho je pak dobré se držet. Každý styl vyžaduje něco jiného – například do klasického interiéru byste zřejmě nepoužili kovově lesklou organzu nařasenou na Wave systém a do minimalisticky zařízeného obýváku zase asi nevyberete vyšívané záclony. Podrobněji se o stylech interiérů dočtete zde: http://www.petros-interier.cz/…y-interieru/

WAVE SYSTÉM A ŘÍMSKÉ ROLETY patří k modernímu stylu interiérů. Wave systém, který vidíte na okně vlevo, vytváří na zácloně velmi dekorativní rovnoměrné vlny, které se neporuší ani při běžné manipulací se záclonou. Římské rolety - na okně vpravo - jsou mezi zákazníky nesmírně oblíbené pro svou praktičnost a elegantní jednoduchou krásu.
WAVE SYSTÉM A ŘÍMSKÉ ROLETY patří k modernímu stylu interiérů. Wave systém, který vidíte na okně vlevo, vytváří na zácloně velmi dekorativní rovnoměrné vlny, které se neporuší ani při běžné manipulací se záclonou. Římské rolety – na okně vpravo – jsou mezi zákazníky nesmírně oblíbené pro svou praktičnost a elegantní jednoduchou krásu.
INTERIÉRU V KLASICKÉM STYLU velmi sluší řasení záclon a závěsů na Vlámské sklady. Naopak například moderní Wave systém by v takovémto klasickém interiéru působil jako pěst na oko. Zkrátka, styl interiéru je třeba ctít.
INTERIÉRU V KLASICKÉM STYLU velmi sluší řasení záclon a závěsů na Vlámské sklady. Naopak například moderní Wave systém by v takovémto klasickém interiéru působil jako pěst na oko. Zkrátka, styl interiéru je třeba ctít.

4. TYP ZÁCLONY

Za posledních dvacet let se ve světě záclon mnohé změnilo. Zatímco kdysi bývaly z parádnějších záclon k mání prakticky jen žakárové záclony, dnes už je tento typ záclon považován spíše za přežitek, anebo přinejmenším za ty neobyčejnější záclony, jaké můžete dostat. Na jejich místo nastoupily mnohem dokonalejší, modernější a rozmanitější materiály. Jsou to zejména tyto:

Záclony do obýváku z organzy
Různobarevné záclony – organzy jsou nejluxusnějším typem záclon. Organza je tkaná velmi hustě z jemných vláken, látka však zároveň zůstává průhledná. Působí velmi lehce a vzdušně. Dražší cena je dána tím, že se tato látka tká mnohem déle a z více vláken než běžné tkaniny a dražší jsou i samotná vlákna, z nichž jsou záclony vyrobeny.

TATO NÁDHERNÁ VZOROVANÁ ORGANZA pochází od našeho německého dodavatele. Návrh a realizace dekorací oken je z dílny Petroš interier.
TATO NÁDHERNÁ VZOROVANÁ ORGANZA pochází od našeho německého dodavatele. Návrh a realizace dekorací oken je z dílny Petroš interier.

Záclony do obýváku – voály
Voál je jeden z nejzákladnějších typů záclon. Voál je relativně hustě tkaná hladká záclona, má však hrubší strukturu než organza. Je méně průhledná než organza, zato je však výhodnější na údržbu. Nepůsobí tolik luxusním dojmem jako organza, ale přesto je v současné době zejména pro svou praktičnost jedním z nejpoužívanějších druhů záclon.

NA OBRÁZKU VIDÍTE TYPIĆKÝ VOÁL. Je to hladká a hustě tkaná záclona, která je mívá hrubší strukturu, než například organza. Voály mohou být různě barevné, s vetkávaným či tištěným vzorem, někdy třeba i s výšivkou nebo krajkovou ozdobou.
NA OBRÁZKU VIDÍTE TYPIĆKÝ VOÁL. Je to hladká a hustě tkaná záclona, která je mívá hrubší strukturu, než například organza. Voály mohou být různě barevné, s vetkávaným či tištěným vzorem, někdy třeba i s výšivkou nebo krajkovou ozdobou.

Vyšívané záclony do obýváku
Vyšívané záclony působí velmi zdobně, proto se využívají spíše do klasičtějších interiérů. Kdysi patřily vyšívané záclony mezi velmi luxusní zboží, v poslední době už se stávají cenově dostupnějšími. Výšivky většinou bývají na voálu nebo na jemné síťovině, která působí ještě luxusnějším dojmem. Výšivky se nacházejí buď jen u dolního okraje záclony a směrem nahoru pak už pokračuje jen hladká tkanina, nebo mohou být na zácloně rozmístěny celoplošně.

VYŠÍVANÉ ZÁCLONY mají mnoho rozmanitých podob. Toto je jedna z nich.
VYŠÍVANÉ ZÁCLONY mají mnoho rozmanitých podob. Toto je jedna z nich.
VYŠÍVANÉ ZÁCLONY vypadají téměř vždy nádherně.
VYŠÍVANÉ ZÁCLONY vypadají téměř vždy nádherně.

Batistové záclony do obýváku
Batistové záclony mají plátnovou vazbu a vyznačují se přírodním vzhledem, třebaže se ve většině případů jedná o tkaninu ze 100% polyesteru. Přesto ale působí spíše jako jemné přírodní pláténko. Hodí se zejména k rustikálnímu a klasickému vybavení interiéru.

BATISTOVÉ ZÁCLONY DO OBÝVÁKU s jemným potiskem.
BATISTOVÉ ZÁCLONY DO OBÝVÁKU s jemným potiskem.

Crashované záclony do obýváku
Crashované záclony jsou už z výroby mírně zvrásněné. Protože se nemusejí – a mnohdy ani nesmějí žehlit, neboť by ztratily svůj typický pomačkaný vzhled, jsou na údržbu velmi praktické. Crashované záclony patří svým způsobem k záclonové klasice. Nejde o extrémně moderní typ dekorací, nicméně stále existuje velká skupina lidí, kteří dávají přednost právě tomuto nadčasovému stylu.

Hladké záclony do obýváku
Hladké záclony se používají zejména jako doplněk ke vzorovaným závěsům nebo pro ty, kdo vyznávají spíše jednoduchý a čistý styl.

HLADKÉ ZÁCLONY jsou ideálním doplňkem k výrazným závěsům, v tomto případě jsou to luxusní vyšívané závěsy.
HLADKÉ ZÁCLONY jsou ideálním doplňkem k výrazným závěsům, v tomto případě jsou to luxusní vyšívané závěsy.

Síťované záclony do obýváku a „prší“
Síťované záclony a takzvané „prší“ se využívají převážně v kancelářích a potom i všude tam, kde se hodí hladké jednoduché záclony. Svým čistým nerušivým stylem bez vzorů nechávají vyniknout kráse vzorovaných závěsů.

Vitrážkové záclony
Vitrážkové záclony se většinou úspěšně používají do kuchyňských oken, ale na okna do obýváku příliš vhodné nejsou. Jsou krátké, standardně se vyrábějí v šířkách od 30 do 90 centimetrů, někdy i více, a často bývají vyšívané. Vitrážkové záclony se mnohdy dají díky speciální výrobní technologii bez nutnosti složitého začišťování tvarovat do oblouků nebo jiných útvarů.

VITRÁŽKOVÉ ZÁCLONY.
VITRÁŽKOVÉ ZÁCLONY.
VITRÁŽKOVÉ ZÁCLONY.
VITRÁŽKOVÉ ZÁCLONY.
VITRÁŽKOVÉ ZÁCLONY.
VITRÁŽKOVÉ ZÁCLONY.

5. ZPŮSOB UŠITÍ

Nejen materiály, ale i způsoby ušití záclon doznaly za poslední léta mnoho změn.
RETRO: Naši prarodiče a rodiče ještě záclony do obýváků řasili na jakési keprové pásky, kterými byly protaženy provázky. Řasení záclony spočívalo v tom, že se potahováním za provázky záclona našitá na pásce zřasila. Šlo to ale ztuha, povytažené provázky se musely stočit do klubíčka a to pak přišpendlit k zácloně, provázky se občas trhaly a v neposlední řadě řasení nebylo ani zdaleka pravidelné.

NYNÍ je k dostání celá řada nejrůznějších dokonalých řasících pásek, které záclony a závěsy dokáží zřasit krásně, rovnoměrně, pravidelně a díky kterým je zavěšování a manipulace se záclonami zcela jednoduchá a rychlá. Záclony a závěsy na těchto moderních páskách vypadají skutečně dokonale.

Mezi našimi zákazníky jsou nejoblíbenějšími způsoby ušití záclony do obýváku moderní pravidelný Wave systém, poněkud romantičtější Vlámské sklady, praktické římské rolety a v menší míře pak také řasení na narážecí kroužky, na poutka, na obyčejnou rovnou řasící pásku, nebo také záclony ušité jako japonské stěny. Způsob ušití záclon by se měl především odvíjet od stylu celého interiéru, a také samozřejmě od toho, co se Vám líbí.

ZÁCLONY V TOMTO OBÝVACÍM POKOJI jsou nařasené na Wave systém a zavěšené na technickou garnýž.
ZÁCLONY V TOMTO OBÝVACÍM POKOJI jsou nařasené na Wave systém a zavěšené na technickou garnýž.
ZÁCLONA JE NAŘASENA na Wave systém a zavěšena na kovovou garnýž Square line.
ZÁCLONA JE NAŘASENA na Wave systém a zavěšena na kovovou garnýž Square line.
ZATÍMCO TYTO PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY JSOU NAŘASENY technikou Vlámských skladů, závěsy jsou ušity na poutka. Je to trochu netradiční kombinace, ale vypadá pěkně. Dekorace jsou zavěšeny na tyčové garnýži.
ZATÍMCO TYTO PŘEKŘÍŽENÉ ZÁCLONY JSOU NAŘASENY technikou Vlámských skladů, závěsy jsou ušity na poutka. Je to trochu netradiční kombinace, ale vypadá pěkně. Dekorace jsou zavěšeny na tyčové garnýži.
ZÁCLONY A ZÁVĚSY nařasené technikou Vlámských skladů a zavěšené na tyčových garnýžích.
ZÁCLONY A ZÁVĚSY nařasené technikou Vlámských skladů a zavěšené na tyčových garnýžích.
ZÁCLONY A ZÁVĚSY jsou nařaseny na rovnou řasící pásku zavěšeny na tyčových garnýžích.
ZÁCLONY A ZÁVĚSY jsou nařaseny na rovnou řasící pásku zavěšeny na tyčových garnýžích.
JEDNOU Z OBLÍBENÝCH TECHNIK pro zavěšování dekorací jsou i japonské stěny.
JEDNOU Z OBLÍBENÝCH TECHNIK pro zavěšování dekorací jsou i japonské stěny.
JAPONSKÉ STĚNY mohou být, podobně jako záclony a závěsy, vyrobeny z různých materiálů. Panely se posunují po vodorovné ose.
JAPONSKÉ STĚNY mohou být, podobně jako záclony a závěsy, vyrobeny z různých materiálů. Panely se posunují po vodorovné ose.
ŘÍMSKÉ ROLETY se shrnují vzhůru.
ŘÍMSKÉ ROLETY se shrnují vzhůru.
ŘÍMSKÉ ROLETY.
ŘÍMSKÉ ROLETY.
ŘÍMSKÉ ROLETY.
ŘÍMSKÉ ROLETY.
TAKÉ ŘÍMSKÉ ROLETY mohou být vyrobeny z různých látek, takže mohou plnit jak funkci záclon, tak funkci závěsů.
TAKÉ ŘÍMSKÉ ROLETY mohou být vyrobeny z různých látek, takže mohou plnit jak funkci záclon, tak funkci závěsů.

Při výběru řasení si všímejte dvou zásadních věcí:

ZA PRVÉ, jestli je látka, kterou jste si na záclony a závěsy vybrali, vhodná pro daný způsob ušití. Zdaleka ne každá látka se totiž hodí na každý typ řasení. Například Wave systém vyžaduje měkké splývavé látky, aby pak vlny pěkně držely tvar. Římské rolety zase vyžadují látky, které “neuhnou“ a které se nebudou do žádného směru srážet.

ZA DRUHÉ byste měli při výběru řasení záclony zohlednit i to, jaké máte nebo chcete mít garnýže. Také zde totiž platí, že k některým technikám je možné použít jen některé garnýže.

Více informací o způsobech ušití záclon a závěsů najdete zde: http://www.petros-interier.cz/…usoby-usiti/

TYTO ZÁVĚSY jsou nařaseny technikou Wave systém a zavěšeny na technické garnýže, kterým se někdy také říká neviditelné kolejnice. Jsou nenápadné, krásně splývají se stropem, takže například v tomto konkrétním případě neruší dojem ze záclonových římských rolet.
TYTO ZÁVĚSY jsou nařaseny technikou Wave systém a zavěšeny na technické garnýže, kterým se někdy také říká neviditelné kolejnice. Jsou nenápadné, krásně splývají se stropem, takže například v tomto konkrétním případě neruší dojem ze záclonových římských rolet.

6. CENOVÉ ROZPĚTÍ, V JAKÉM SE CHCETE POHYBOVAT

V praxi se neustále setkáváme s tím, že si zákazníci neumějí ani přibližně představit, v jakých konečných částkách se při výběru té či oné látky zhruba budou pohybovat. Přesné výpočty jsou poměrně složité, navíc pro každý typ řasení je nutné počítat s jinou spotřebou, ale pro velmi hrubý odhad je výpočet, alespoň u záclon, celkem snadný. (U závěsů však musíte zohlednit ještě další věci, jako je šíře látky, počet pruhů, raport a podobně.)
záclony si velmi orientačně cenu za materiál spočítáte tak, že šíři zakrývané plochy vynásobíte 2–3× podle toho, jak bohatě chcete mít záclony nařasené – a tuto míru vynásobíte cenou za metr záclony v příslušné výšce.

HRUBÝ ODHAD SPOTŘEBY LÁTKY A CENY má sloužit pro Vaši přibližnou představu, v jakých cenových relacích se asi budete ve výsledku pohybovat, případně abyste si mohli udělat představu, v jakých přibližných cenách za metr si látky můžete vybírat. U konečných cen se můžete pohybovat řádově od tisícikorun až po statisícové částky podle toho, jakou látku si vyberete a jakou budete mít spotřebu. Pro výběr látky Vám stačí hrubý odhad, ale přesný výpočet spotřeby si pak raději nechejte provést u odborníků tam, kde látku budete nechávat šít.
HRUBÝ ODHAD SPOTŘEBY LÁTKY A CENY má sloužit pro Vaši přibližnou představu, v jakých cenových relacích se asi budete ve výsledku pohybovat, případně abyste si mohli udělat představu, v jakých přibližných cenách za metr si látky můžete vybírat. U konečných cen se můžete pohybovat řádově od tisícikorun až po statisícové částky podle toho, jakou látku si vyberete a jakou budete mít spotřebu. Pro výběr látky Vám stačí hrubý odhad, ale přesný výpočet spotřeby si pak raději nechejte provést u odborníků tam, kde látku budete nechávat šít.

Příklad:

Chcete záclonou zakrýt stěnu o šíři 4 metry, výšce 2,55 metru a záclona má být zřasena normálně. Zvolíte tedy záclonu o minimální výšce 260 cm. Množství, které budete potřebovat, spočítáte takto: 4m (šíře stěny) x 2m (normální řasení), což je celkem 8 metrů. Abychom se dopočítali orientační ceny za materiál, budeme tuto míru (8m) násobit cenou látky za metr. Jestliže tedy látka stojí 500 Kč/m, pak 8 metrů bude stát 4000 korun. Jestliže metr záclony bude stát 1000 korun, pak materiál na toto okno přijde zhruba na 8000 korun, a tak dále.

Na paměti však mějte, že jde pouze o hrubý orientační odhad a cena je pouze za látku. Přesný výpočet pak ovlivní další faktory, především způsob řasení a velikost vzoru – u každého typu řasení se spotřeba počítá trochu jinak a vzor je nutné zohlednit proto, aby se pak na zácloně objevoval přesně v místech, kde se objevovat má.

Více informací k výpočtům spotřeby materiálů a orientačních cen záclon a závěsů najdete zde:
http://www.petros-interier.cz/…no-okno.html
nebo zde:
http://www.petros-interier.cz/…-zavesy.html

ZÁCLONY A ZÁVĚSY jsou výrazným prvkem Vašeho interiéru a jejich výběr si proto zaslouží náležitou pozornost a péči. Všimněte si například toho, že pruhy na těchto závěsech začínají a končí ve stejném bodu, takže vzor na obou pruzích závěsů na sebe plynule navazuje. Aby bylo možné vyrobit střih na závěsy takto kvalitně, při počítání spotřeby materiálu musíte zohlednit velikost vzoru - tzv. raport. Započítáním raportu se spotřeba samozřejmě zvyšuje - ale jak by to vypadalo, kdyby Vám šly pruhy šejdrem?
ZÁCLONY A ZÁVĚSY jsou výrazným prvkem Vašeho interiéru a jejich výběr si proto zaslouží náležitou pozornost a péči. Všimněte si například toho, že pruhy na těchto závěsech začínají a končí ve stejném bodu, takže vzor na obou pruzích závěsů na sebe plynule navazuje. Aby bylo možné vyrobit střih na závěsy takto kvalitně, při počítání spotřeby materiálu musíte zohlednit velikost vzoru – tzv. raport. Započítáním raportu se spotřeba samozřejmě zvyšuje – ale jak by to vypadalo, kdyby Vám šly pruhy šejdrem?

DOBRÁ RADA

Jedno anglické úsloví říká: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit laciné věci.“ Při výběru záclon a závěsů to platí stoprocentně. Nedávno k nám do prodejny přišla zákaznice, která se „ulakomila“ a koupila si pěkné a poněkud levnější záclony u jedné naší konkurenční firmy. Když byly tyto záclony – bezpochyby dovezené odněkud z Asie – nové, dělaly na okně poměrně parádu. Ale jak tyto záclony dopadly po dvou nebo třech vypráních? To nám zákaznice přinesla ukázat. Podívejte se sami:

TAKTO VYPADÁ LACINÁ NEKVALITNÍ ZÁCLONA PO DVOU NEBO TŘECH VYPRÁNÍCH. Tuto záclonu si koupila jedna naše zákaznice u konkurenční firmy a pak nám přišla ukázat, jak to s levnou záclonou dopadlo. Po této zkušenosti už sází pouze na kvalitu.
TAKTO VYPADÁ LACINÁ NEKVALITNÍ ZÁCLONA PO DVOU NEBO TŘECH VYPRÁNÍCH. Tuto záclonu si koupila jedna naše zákaznice u konkurenční firmy a pak nám přišla ukázat, jak to s levnou záclonou dopadlo. Po této zkušenosti už sází pouze na kvalitu.

Výsledek byl ten, že si u nás tato paní vybrala poctivé, i když o něco dražší záclony od evropského výrobce s dodatkem, že už nikdy nebude zbytečně šetřit tam, kde se šetřit nevyplácí, protože ve výsledku ji tento experiment vyšel mnohem dráž, než kdyby si kvalitní záclony vybrala rovnou.

Při výběru nových záclon tedy vždy především dbejte na prvotřídní kvalitu materiálu, ze kterého budou záclony vyrobeny. Neslevujte ani z kvality ušití. Pamatujte, že záclony budete mít Vy i Vaše návštěvy neustále na očích a každá nedokonalost a špatná kvalita bude na záclonách vidět už z dálky.

NA UŠITÉ ZÁCLONĚ KVALITU uvidíte už zdálky.
NA UŠITÉ ZÁCLONĚ KVALITU uvidíte už zdálky.

Náš tip:

  • Ideálním způsobem nakupování záclon a závěsů je návštěva designéra přímo u Vás doma. Designér s sebou přiveze velké množství vzorků – většinou jich bývá několik velkých kufrů. Pomůže Vám s výběrem, vzorky záclon a závěsů si navíc budete moci přiložit k ostatnímu vybavení svého bytu, takže hned uvidíte, jestli budou do Vašeho interiéru slušet, nebo ne. Od designéra dostanete cenné rady. Pomůže Vám také s výběrem garnýže a poradí, jaký bude nejvhodnější způsob ušití pro Vaše nové záclony a závěsy. V neposlední řadě designér také provede zaměření, takže nebudete muset kvůli zaměřování kolem okna s metrem běhat Vy sami. Více o návštěvě designéra najdete zde: http://www.petros-interier.cz/…signera.html
VYUŽIJTE SLUŽBU NAŠEHO ZKUŠENÉHO DESIGNÉRA. Získáte cenné rady a doporučení od designéra, který svou práci dělá už přes dvacet let. Záclony a závěsy si budete moci vybírat z velké nabídky v pohodlí svého domova. Nebudete muset nic zaměřovat ani vypočítávat. Nebudete muset běhat po obchodech a shánět, co by se Vám hodilo - doma si budete moci vybírat z několika stovek vzorků a vše si na místě můžete přiměřit k ostatnímu vybavení bytu. Budete mít jistotu, že výsledek bude perfektní.
VYUŽIJTE SLUŽBU NAŠEHO ZKUŠENÉHO DESIGNÉRA. Získáte cenné rady a doporučení od designéra, který svou práci dělá už přes dvacet let. Záclony a závěsy si budete moci vybírat z velké nabídky v pohodlí svého domova. Nebudete muset nic zaměřovat ani vypočítávat. Nebudete muset běhat po obchodech a shánět, co by se Vám hodilo – doma si budete moci vybírat z několika stovek vzorků a vše si na místě můžete přiměřit k ostatnímu vybavení bytu. Budete mít jistotu, že výsledek bude perfektní.
KRÁSNÉ ZÁCLONY mohou být ozdobou vašeho bytu.
KRÁSNÉ ZÁCLONY mohou být ozdobou vašeho bytu.

Všechny fotografie z interiérů, které jsou použity u tohoto článku, jsou snímky realizací firmy Petroš interier.

 


zpět na články