Vyhledávač CZ Facebook EN

Vaše jídelna si krásné záclony, závěsy a římské rolety zaslouží

Jak to udělat, aby okno v jídelně nebylo nahé?

Prostor, který je určen pro jídlo, má zpravidla v domě čestné místo. Vždy tomu tak ale nebylo. „Nejsou tak dávno doby, kdy se mnoha lidem zdály dlouhé elegantní záclonyzávěsy „jen do jídelny“ jaksi nepatřičné. Zdálo se jim, že dlouhé záclony patří jen do obývacího pokoje a že se takové elegantní záclony a závěsy pro jídelnu nehodí. Ty doby už jsou ale naštěstí pryč. V současné době bývají tak ze sedmdesáti až osmdesáti procent jídelny a jídelní kouty řešeny jako součást kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejčastěji ale bývají všechny tyto tři části bytu plynule propojeny do jednoho, více či méně oddělitelného, prostoru,“ popsal současnou praxi designér Radomír Petroš.

JÍDELNA si zaslouží krásné záclony a závěsy stejně, jako kterákoliv jiná část bytu.
JÍDELNA si zaslouží krásné záclony a závěsy stejně, jako kterákoliv jiná část bytu.

Právě v takových prostorech, kde na sebe plynule navazuje několik částí, se také otevírá nebývalý kreativní prostor a zcela nové možnosti na poli záclon a dekoračních látek. Nabídka záclonzávěsů se totiž neustále rozšiřuje, výrobci se přizpůsobují moderním požadavkům. „V nabídce máme například záclony a závěsy v jednom dezénu, ale mnoha barvách a barevných kombinacích. Někdy je dezén dokonce podobný pro závěsyzáclony. Tento efekt se dá velice hezky a vtipně využít právě v takovýchto opticky propojených prostorech. Díky stejnému vzorku na dekoracích takovýto interiér vypadá kontinuálně, v jednotlivých částech je ale zároveň možné zachovat i jejich originální barevnost,“ vysvětlil designér.

PROSTOR pro kuchyň, jídelnu a obývací část na sebe v rodinných domech často plynule navazují. Na poli dekorací jsou takové interiéry velkou výzvou, lákají ke kombinování vzorů a využití nových možností.
PROSTOR pro kuchyň, jídelnu a obývací část na sebe v rodinných domech často plynule navazují. Na poli dekorací jsou takové interiéry velkou výzvou, lákají ke kombinování vzorů a využití nových možností.

Mírně specifická je v jídelnách a jídelních koutech právě volba barev. Interiér včetně záclonzávěsů by měl vyznít v takových barvách, které podporují chuť k jídlu. Na každého člověka asi každá barva působí jinak. Obecně ale lze říci, že do jídelen je vhodnější na záclony a závěsy volit spíše přírodní a pastelové, raději méně výrazné a nikdy „jedovaté“ barvy (pokud ovšem domácí lidé zrovna nechtějí zhubnout…). :-) Mnoho lidí chuť přechází například vedle jasně zelené barvy, někdo naopak utíká od modré, jiného dráždí oranžová a někdo by v jídelně nesnesl růžovou. Naopak barvy dřeva, kamenů, květin, kůže a podobných přírodnin chuť k jídlu spíše podporují. Stejně tak i materiály by měly působit spíše přírodním, přirozeným dojmem a vzory je do jídelny lepší volit spíše méně nápadné.

VYUŽÍT PŘIROZENÉ BARVY vůbec neznamená, že by jídelna musela být unylá - zvlášť, když jsou závěsy ušity z takovéto krásné kvalitní látky. Zdobení obloukovým volánem pak už je jen pomyslnou třešinkou na dortu.
VYUŽÍT PŘIROZENÉ BARVY vůbec neznamená, že by jídelna musela být unylá – zvlášť, když jsou závěsy ušity z takovéto krásné kvalitní látky. Zdobení obloukovým volánem pak už je jen pomyslnou třešinkou na dortu.
ZÁVĚSY V PŘÍRODNÍCH BARVÁCH spolu s kvalitní hladkou bílou záclonou mohou vypadat skutečně luxusně.
ZÁVĚSY V PŘÍRODNÍCH BARVÁCH spolu s kvalitní hladkou bílou záclonou mohou vypadat skutečně luxusně.
ATMOSFÉRU jídelny ještě podtrhnou velká okna s nádherným výhledem do zahrady. V takovém prostředí jídlo stolovníkům zcela jistě velice dobře chutná.
ATMOSFÉRU jídelny ještě podtrhnou velká okna s nádherným výhledem do zahrady. V takovém prostředí jídlo stolovníkům zcela jistě velice dobře chutná.

Styl ušití i druh materiálu se do jídelen hodí prakticky jakýkoliv, záleží jen na typu interiéru a Vašem vkusu. Poslední dobou jsou velice oblíbené římské rolety. Jsou velice praktické. Dají se ušít jak v technicistním strohém stylu, kdy budou působit moderně a jednoduše, ale umíme je vyrobit také něžně romantické a vzdušné. Římské rolety mohou stejně tak dobře plnit roli záclon i roli závěsů. Záleží jen na typu ušití a na tom, zda na zhotovení římské rolety použijeme lehkou záclonovinu nebo některý druh závěsových látek. „Římské rolety bych nicméně doporučil spíše do modernějších interiérů. Ke starožitnému nábytku by přeci jen asi nebyly to pravé,“ pousmál se designér.

ŘÍMSKÉ ROLETY závěsového typu umějí krásně podtrhnout atmosféru v místnosti.
ŘÍMSKÉ ROLETY závěsového typu umějí krásně podtrhnout atmosféru v místnosti.
KDYŽ SE NA ŘÍMSKÉ ROLETY použije vzorovaná dekorační látka, mohou vypadat velice originálně a dekorativně.
KDYŽ SE NA ŘÍMSKÉ ROLETY použije vzorovaná dekorační látka, mohou vypadat velice originálně a dekorativně.
TAKÉ ŘÍMSKÉ ROLETY ZÁCLONOVÉHO TYPU vypadají velice hezky. Elegantní bílá záclona krásně vynikne na pozadí ve výraznějších barvách.
TAKÉ ŘÍMSKÉ ROLETY ZÁCLONOVÉHO TYPU vypadají velice hezky. Elegantní bílá záclona krásně vynikne na pozadí ve výraznějších barvách.
I ZÁCLONOVÉ římské rolety mohou být vzorované. Tyto působí velmi příjemně.
I ZÁCLONOVÉ římské rolety mohou být vzorované. Tyto působí velmi příjemně.

Více informací o způsobech ušití římské rolety a také o typech mechanismů pro římské rolety se můžete dovědět pod tímto odkazem: http://www.petros-interier.cz/…mske-rolety/

Do jídelen ovšem velice sluší nejen římské rolety, ale také klasičtější typy dekorací, jako jsou právě záclony a závěsy. I tady se nabízí spousta možností co do typu ušití, řasení a samozřejmě i materiálů. Snad už ani není třeba připomínat, že při výběru by měla být prvořadá hlavně kvalita materiálu. Právě kvalita látky, která se na záclony, závěsyřímské rollety použije, je to, co upoutá pozornost nejdříve ze všeho a co je vidět (a poznat) už z dálky. V některých marketech je samozřejmě možné koupit hotovou ušitou záclonu nebo hodový kusový závěs řadově za nějakých dvě stě, tři sta, možná pět set korun. Na takovou cenu se při výběru kvalitní metráže absolutně nemůžete dostat. Rozdíl je ale asi takový, jako když si zaběhnete koupit na večeři deset deka Vlašského salátu do bufetu, nebo když si se svým partnerem zajdete na vynikající večeři při svíčkách do luxusní restaurace. „Vlašáku“ s rohlíkem se sice najíte, velký požitek z toho ale zřejmě mít nebudete. Skvělou voňavou romantickou večeři si však naplno užijete a na dojem z celého takového krásného večera budete vzpomínat ještě dlouho poté.

KVALITNÍ LÁTKY bývají splývavé a vzdušné. Když je uvidíte, máte přirozený pocit, že jednoduše na své místo patří.
KVALITNÍ LÁTKY bývají splývavé a vzdušné. Když je uvidíte, máte přirozený pocit, že jednoduše na své místo patří.
DOBROU KVALITU látky poznáte už na první pohled i z dálky. Nebo by Vás snad při pohledu na takovéto závěsy napadlo, jestli náhodou nepocházejí z tržnice?
DOBROU KVALITU látky poznáte už na první pohled i z dálky. Nebo by Vás snad při pohledu na takovéto závěsy napadlo, jestli náhodou nepocházejí z tržnice?

Záclonyzávěsy zdaleka nemusejí jen tak svisle viset. Je možné k nim pořídit různé více či méně zdobné boční úvazy, ozdobit je volány, bordurami či pelmetami. Klasické záclony azávěsy je dokonce možné i kombinovat s římskými roletami nebo žaluziemi. Celkový dojem z dekorace potom můžeme podtrhnout krásnou a vhodně zvolenou garnýží.

ZÁVĚSY, ŘÍMSKÉ ROLETY I ŽALUZIE je možné velmi dobře kombinovat. V tomto případě klasické závěsy, které plní zejména dekorativní úlohu, elegantně doplňuje praktická římská roleta záclonového typu a ke stínění místnosti je možné využít i nenápadné žaluzie. I přes zkombinování tří typů stínění celek rozhodně nevypadá přeplácaně.
ZÁVĚSY, ŘÍMSKÉ ROLETY I ŽALUZIE je možné velmi dobře kombinovat. V tomto případě klasické závěsy, které plní zejména dekorativní úlohu, elegantně doplňuje praktická římská roleta záclonového typu a ke stínění místnosti je možné využít i nenápadné žaluzie. I přes zkombinování tří typů stínění celek rozhodně nevypadá přeplácaně.
DO TÉTO JÍDELNY V KLASICKÉM STYLU se krásně hodí kvalitní lehké a vzdušné závěsy s jemnými béžovými proužky, které jsou nařaseny technikou vlámských skladů a které jsou staženy do stran romantickými bočními úvazy. Do tohoto klasického interiéru se mimořádně hodí i krásné a velice kvalitní garnýže Bologna s povrchovou úpravou mosaz antik.
DO TÉTO JÍDELNY V KLASICKÉM STYLU se krásně hodí kvalitní lehké a vzdušné závěsy s jemnými béžovými proužky, které jsou nařaseny technikou vlámských skladů a které jsou staženy do stran romantickými bočními úvazy. Do tohoto klasického interiéru se mimořádně hodí i krásné a velice kvalitní garnýže Bologna s povrchovou úpravou mosaz antik.
TĚMTO BAREVNÝM ZÁVĚSŮM, které jsou nařaseny pomocí řasící pásky, dodávají nádech romantiky boční úvazy a rovný zřasený horní volán.
TĚMTO BAREVNÝM ZÁVĚSŮM, které jsou nařaseny pomocí řasící pásky, dodávají nádech romantiky boční úvazy a rovný zřasený horní volán.

Pro záclony a závěsy je rovněž důležitá i volba odpovídajícího typu řasení. Velmi rozšířené a stále oblíbené je řasení pomocí řasící pásky. Záclony a závěsy jsou pomocí řasící pásky rovnoměrně jemně nařaseny, řasení je v horní části hustší a směrem dolů se potom zvlnění plynule rozmělňuje. Řasící páska se hodí zejména k lehčím splývavým materiálům.

ZÁVĚSY nařasené pomocí řasící pásky jsou stále velice oblíbené.
ZÁVĚSY nařasené pomocí řasící pásky jsou stále velice oblíbené.

V poslední době si však stále více získávají na oblíbenosti i romantické a velmi profesionálně působící vlámské sklady, které na zácloně či závěsu tvoří pravidelné řasení. Díky speciální technice je u vlámských skladů možné zvolit bohatost řasení i to, na kterém místě vzoru se přesně sklady budou nacházet.

VLÁMSKÉ SKLADY na zácloně či závěsu vytvářejí pravidelné řasení. Díky speciální technice je možné řasení dokonce nastavit i na přesné místo ve vzoru.
VLÁMSKÉ SKLADY na zácloně či závěsu vytvářejí pravidelné řasení. Díky speciální technice je možné řasení dokonce nastavit i na přesné místo ve vzoru.
ŘASENÍ TECHNIKOU VLÁMSKÝCH SKLADŮ vypadá velice romanticky a profesionálně.
ŘASENÍ TECHNIKOU VLÁMSKÝCH SKLADŮ vypadá velice romanticky a profesionálně.

Pro více podrobností o řasení záclonzávěsů pomocí vlámských skladů klikněte na tento odkaz: http://www.petros-interier.cz/…-sklady.html

Poslední dobou rovněž rychle roste popularita zvlnění záclonzávěsů technikou Wave systému, který jsme před několika měsíci uvedli na český trh. Wave systém se bude líbit především vyznavačům čistého, jednoduchého a zároveň i luxusního moderního stylu. Pod pojmem Wave systém se skrývá dokonalé, pravidelné a perfektně stejnoměrné zvlnění záclony či závěsu, kdy látka nevytváří sklady, ale hladké stejnoměrné vlny po celé své výšce. K Wave systému se pak obzvláště hodí garnýže Square line.

WAVE SYSTÉM vytváří na záclonách a závěsech pravidelné, rovné a perfektně stejnoměrné vlny po celé jejich délce. Wave systém jsme před několika měsíci uvedli na český trh jako úplnou novinku a od té doby si získává stále více příznivců.
WAVE SYSTÉM vytváří na záclonách a závěsech pravidelné, rovné a perfektně stejnoměrné vlny po celé jejich délce. Wave systém jsme před několika měsíci uvedli na český trh jako úplnou novinku a od té doby si získává stále více příznivců.
MODERNÍMU INTERIÉRU Wave systém velmi sluší. K zavěšení záclon a závěsů nařasených technikou Wave systému se obzvláště hodí garnýže Square line, které vidíte na tomto snímku a které nechávají neobvyklým vlnám krásně vyniknout. Použít se však dají i technické garnýže Terst 7350, ale ty nejsou tolik dekorativní, jako právě elegantní garnýže Square line. Garnýže Square line jsou oproti technickým garnýžím výraznější a jsou vyrobeny v barvě imitace nerezi.
MODERNÍMU INTERIÉRU Wave systém velmi sluší. K zavěšení záclon a závěsů nařasených technikou Wave systému se obzvláště hodí garnýže Square line, které vidíte na tomto snímku a které nechávají neobvyklým vlnám krásně vyniknout. Použít se však dají i technické garnýže Terst 7350, ale ty nejsou tolik dekorativní, jako právě elegantní garnýže Square line. Garnýže Square line jsou oproti technickým garnýžím výraznější a jsou vyrobeny v barvě imitace nerezi. 
ELEGANTNÍ WAVE SYSTÉM obzvláště vynikne vedle jednoduchých tvarů. V tomto případě jsou záclony a závěsy zavěšeny na technické garnýži Terst 7350.
ELEGANTNÍ WAVE SYSTÉM obzvláště vynikne vedle jednoduchých tvarů. V tomto případě jsou záclony a závěsy zavěšeny na technické garnýži Terst 7350.
TECHNICKÉ GARNÝŽE Terst 7350 pod záclonami téměř nejsou vidět. Proto se jim také někdy lidově říká neviditelné garnýže.
TECHNICKÉ GARNÝŽE Terst 7350 pod záclonami téměř nejsou vidět. Proto se jim také někdy lidově říká neviditelné garnýže.

Pro více podrobností o řasení záclonzávěsů pomocí Wave systému klikněte na tento odkaz: http://www.petros-interier.cz/…le-vlny.html

K zastínění jídelen se samozřejmě hodí i další, méně obvyklé techniky, jako mohou být například záclonové žaluzie, které v sobě zajímavě spojují výhody vertikálních žaluzií a estetiku záclon.

ZÁCLONOVÉ ŽALUZIE vypadají esteticky a přirozeně. Zároveň jsou i velmi praktické.
ZÁCLONOVÉ ŽALUZIE vypadají esteticky a přirozeně. Zároveň jsou i velmi praktické.

Všechny dekorace, které jste si mohli prohlédnout na fotografiích v tomto článku, navrhnul designér Radomír Petroš a vyrobeny byly v dílně firmy Petroš interier. Svá okna můžete v salonu Petroš interier oblékat i Vy! Nechejte si i Vy tu nejkrásnější dekoraci pro Vaše okno navrhnout naším designérem. Pro více informací a objednávku klikněte zde: http://www.petros-interier.cz/…signera.html

 


zpět na články